Od 1. júla sa mení výška životného minima. Jeho suma poskočí o 5,13 eura z pôvodných 205,07 na nových 210,20 eura. Úpravu pocítia podnikatelia aj zamestnanci na mierne vyšších zárobkoch. Životné minimum má totiž vplyv na niektoré daňové faktory rozhodujúce pri čistých príjmoch. Dosah má predovšetkým na daň z príjmov zo zamestnania – konkrétne ovplyvní hranicu mzdy pri progresívnom zdanení, ale aj hranicu ročných príjmov. Od nich závisí, či nasledujúci rok budete musieť podať daňové priznanie, alebo nie.
„Ovplyvňuje aj nezdaniteľné časti základu dane a tiež daňový bonus,“ vyratúva odborníčka na mzdy Iveta Matlovičová zo Mzdovej akadémie Maxim. Ako zdôrazňuje, je to dôležitý parameter v učtárni, pretože od neho sú odvodené viaceré veličiny. Okrem spomínaného daňového bonusu sú to aj daňové úľavy a nepostihnuteľné sumy, ktoré majú priamy dosah na sumy zrážané zo mzdy zamestnancovi, ktorý má v pätách exekútorov.
Štátom určená hranica
Čo je životné minimum? Štátom určená minimálna hranica príjmov pre jednu osobu. Pod danou hranicou už človek padne do hmotnej núdze.
Ako uvádza na svojej stránke ministerstvo práce, úprava súm životného minima prebieha vždy k 1. júlu. Je to na základe koeficientu, ktorý súvisí s rastom čistých peňažných príjmov na osobu, alebo na základe koeficientu, ktorý súvisí s rastom životných nákladov nízkopríjmových domácností. Len čo sa dané minimum zmení, ministerstvo práce vydáva opatrenie, ktorým stanoví upravené sumy. ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.