Z rodinnej firmy sa počas dvadsiatich rokov stal obrovský finančný konglomerát. Manažment vidí skvelú investičnú príležitosť na nákup startupovej fintechovej spoločnosti v hodnote niekoľkých miliárd eur.
Bankové financovanie a emisia dlhopisov sú príliš drahé. Ak však firma nezíska peniaze, najvýnosnejší biznis v jej histórii sa neuskutoční. Akcionári a senior manažment sa rozhodnú financovať akvizíciu najlacnejším spôsobom – vydajú nové akcie na verejné obchodovanie na burze. Po vydaní akcií firma nemusí investorom vyplácať úroky ako pri dlhopise, ani nemusí po čase splatiť istinu. Senior manažment si preto musí dohodnúť podmienky spolupráce na emisii s advokátskou kanceláriou a s investičnou bankou. Investičná banka nastaví všetky finančné parametre akciovej emisie. Úloha advokátov je dohliadnuť na všetky právne aspekty či prípravu zmlúv a získanie povolení.
Slovenský kapitálový trh je iba v plienkach a má minimálnu likviditu. V Spojených štátoch však financovanie na burze je prvá voľba už aj stredne veľkých firiem. Najvyššia likvidita a lacný zdroj financovania, ktorú poskytujú americké burzy, je pre firmy z celého sveta veľkým lákadlom. „Financovanie cez kapitálový trh je v USA oveľa bežnejšie než v Európe,“ vysvetľuje právnik Peter Jedinák z advokátskej kancelárie Allen & Overy. „V Európe je historicky veľmi veľký podiel bankového financovania a podsta...
Zostáva vám 85% na dočítanie.