08.07.2019, 00:00

Vlastníci scelenej pôdy už bránia ďalšiemu drobeniu

Rozdrobená pôda trápi mnohých majiteľov. Vyriešiť by to mali pozemkové úpravy. Načo sceľovať vlastníctvo, keď sa neskorším dedením aj tak rozdrobí, vysvetľuje Jozef Urban, podpredseda Komory pozemkových úprav.

Vlastníci scelenej pôdy už bránia ďalšiemu drobeniu
Zdroj: Dreamstime

Spoluvlastnícke podiely
Projekt pozemkových úprav nerieši iba scelenie spoluvlastníckych podielov. Zahŕňa aj mapovanie a vysporiadanie vlastníctva podľa skutočných hraníc v teréne. Na zabránenie drobenia pozemkov dedením už dnes existuje právna úprava v zákone o opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom. Proti drobeniu spoluvlastníckych podielov pôsobí aj skupovanie poľnohospodárskej pôdy investormi.

Neusporiadané vlastníctvo
Ak by došlo k dedeniu a vzniku dvoch spoluvlastníckych podielov k jednej parcele v oblasti, kde boli vykonané pozemkové úpravy, stane sa tak vždy v hraniciach, ktoré korešpondujú so stavom v teréne. Vlastníci budú stále vedieť, kde sú hranice ich pozemku i to, ako ho majú užívať alebo prenajímať. V území s neusporiadaným vlastníctvom pri prípadnom dedení narastá počet podielov podľa

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.