05.02.2007, 00:00

Niet času? Žehliareň pomôže

Muži žijúci osamote v domácnosti a solventnejšie rodiny. Dve skupiny ľudí, ktoré najčastejšie využívajú služby žehliarní. Tí prví nie sú v domácich prácach príliš zbehlí. Aj preto úpravu oblečenia, ktorú môže okolie zaregistrovať očami, prenechávajú odborníkom.
Lepšie zarábajúce rodiny zväčša trávia viac času v práci. Voľné chvíle sa preto snažia prežiť príjemnejšie, nie nad žehliacou doskou. Pravda, z tejto kategórie využívajú žehliarne len niektorí. Iní si totiž domov najímajú gazdinky, a tie si okrem upratovania poradia i s praním a so žehlením.
Zjednodušene však možno povedať, že firmám i jednotlivcom, prevádzkujúcim žehliarne, uľahčujú podnikanie dva spotrebiteľské faktory -- vyššie príjmy a menej voľného času. A možno trochu aj zvyk našincov po opraní oblečenie ožehliť, aj keď to nie vždy potrebuje.
V Prešove rozvoz zadarmo
Na slovenskom trhu sa prevádzky, ktoré zákazníkom posteľnú bielizeň a oblečenie iba ožehlia, dajú počítať skôr na desiatky ako na stovky. Väčšina žehliarní je totiž spojená s práčovňami alebo s chemickými čistiarňami, odkiaľ, ak treba, oblečenie putuje priamo pod žehliacu dosku.
Takto funguje napríklad prešovská práčovňa a žehliareň firmy Perma. Podľa jej majiteľky Martiny Lackovej ju navštevujú aj spotrebitelia, ktorí majú záujem len o žehlenie, ale tiež takí, čo využijú oboje. V poslednom období prevažuje práve záujem o pranie spolu so žehlením. Prevádzka však nie je vybavená technológiou na chemické čistenie. Saká a kabáty, ktoré si ho vyžadujú, teda neprijíma. Najväčšiu časť z tých, čo si sem prídu dať bielizeň iba ožehliť, tvoria podľa Lackovej manželky solventnejších mužov -- právnikov či lekárov. Pomerne častými návštevníkmi sú tiež osamelo žijúci muži. V rámci Prešova zabezpečuje prevádzka i rozvoz bielizne.
V Košiciach funguje jedna zo žehliarní už šiesty rok. Za ten čas si našla stálu klientelu. Majiteľka neskôr -- na základe dopytu -- otvorila aj práčovňu. Tvrdí však, že v konkurencii čistiarní umiestnených v nákupných centrách môže obstáť, len ak má vyššiu kvalitu za nižšiu cenu.
??????
Na prevádzkovanie žehliarne Nori, ktorá marginálne aj perie, si v Bratislave -- Ružinove nedávno trúfla firma Beyond. Jej konateľ a zodpovedný vedúci Matúš Kuchyňa označil hlavný dôvod, prečo prevádzku rozbehol, stručne: "Nedostatočne obsadený trh týmto typom služby." Prijímajú všetko, čo sa dá vyžehliť, hovorí. Aj keď žehliareň funguje zatiaľ len dva týždne, o jej služby je záujem. Medzi zákazníkov patria najmä muži, ktorí potrebujú mať do práce starostlivo vyžehlené košele. Hoci sa výrobcovia snažia vyrábať tento kus odevu z nekrčivých materiálov, aby sa nemusel žehliť, Kuchyňa tvrdí: "Nevieme ešte o žiadnej košeli, ktorá by sa hneď po vytiahnutí z práčky dala obliecť a zobrať do slušnej spoločnosti."
Podobne ako prešovská žehliareň, aj žehliareň Nori zabezpečuje odvoz a dovoz. Účtuje si však za to poplatok od 50 do 120 korún, podľa vzdialenosti mestskej časti od sídla žehliarne.
Väčšie zákazky firiem
Prešovská práčovňa a žehliareň patrí skôr medzi výnimky. Tým, že jej služby využívajú hlavne jednotlivci či rodiny. Väčšina žehliarní však zo svojho biznisu profituje najmä v prípade, že nájde dostatok klientov aj z oblasti hotelov, reštaurácií a cateringu. Ich prevádzkovatelia každý deň v reštauráciách, kaviarňach či baroch vymenia niekoľko obrusov a prestieraní. Z postelí hotelových izieb zase do žehliarní putujú desiatky plachiet a posteľnej bielizne. Veľké hotely, ale napríklad aj domovy sociálnych služieb, síce majú vlastné práčovne i žehliarne, väčšina prevádzok z hotelového i gastronomického sveta však za tieto služby platí iným.
S firemnou klientelou spolupracujú napríklad aj žehliarne v bratislavských mestských častiach Petržalka a Dúbravka. Do dúbravskej prichádzajú ľudia s hromadou oblečenia a domácej posteľnej bielizne. Väčšie a pravidelné zákazky firme však zabezpečujú najmä ubytovne. Tie potrebujú oprať a vyžehliť množstvo posteľnej bielizne. Pracovníčka nárast záujmu pripisuje predovšetkým nedostatku času, ktorý ľuďom pri zaneprázdnení na tento typ domácej práce ostáva.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.