21.07.2019, 00:02

Zamestnávatelia, pozor na práce vo výškach. Nepodceňujte ochranu pracovníkov

Aj keď je úrazov na pracoviskách menej ako v posledných rokoch, netreba sa s týmto stavom uspokojiť. Najčastejšou príčinou je smrť, ktorú spôsobil nejaký dopravný prostriedok, potom pády predmetov alebo bremien na pracovníkov.

Zamestnávatelia, pozor na práce vo výškach. Nepodceňujte ochranu pracovníkov
Zdroj: Foto: Dexis Slovakia

Tak ako zamestnávateľ má svoje povinnosti, aj zamestnanec má svoje povinnosti. Musí používať pridelené ochranné prostriedky, dodržiavať všetky predpisy a nariadenia od svojho zamestnávateľa. „Najväčším rizikom práce vo výškach je pád, ale aj pošmyknutie, prípadne zosunutie do nádrží s vodou či sypkými materiálmi. Zamestnanca je preto vždy potrebné istiť nezávisle od toho, v akej výške pracuje. Najčastejšie býva podceňovaná výška od dvoch do štyroch metrov. Žiaľ, veľa úrazov sa stáva práve v týchto prípadoch," konštatuje Norbert Capák, produktový manažér Dexis Slovakia. A tu sú jeho odporúčania pre zamestnávateľov, keď vysielajú svojich zamestnancov na projekt vo výškach.

Zamestnanec
- musí absolvovať lekársku prehliadku a potvrdenie o tom, že pracovník je spôsobilý na prácu vo výškach – či netrpí závratmi, nemá vysoký krvný tlak, iné ochorenia, ktoré by bránili bezpečnému pohybu a práci vo výškach.

- musí absolvovať školenie s teoretickou a praktickou časťou pre práce vo výškach – kde musí byť poučený o tom, ako správne používať prostriedky osobného zabezpečenia proti pádu, čo môže robiť vo výškach a čo nie a kde, ako a za pomoci čoho sa má istiť.

- je povinný si pred každým použitím prideleného ochranného prostriedku proti pádu si ho skontrolovať, či nie je poškodený a či je plne funkčný.


Zamestnávateľ
- je povinný zamestnancov poučiť o tom, ako správne a bezpečne má vykonávať pracovnú činnosť - vytvoriť bezpečný pracovný postup - ak sú to zložitejšie, časovo dlhšie trvajúce činnosti, tak by mal byť spracovaný v papierovej podobe a zamestnanec by s ním mal byť preukázateľne poučený. Ak ide o jednoduché časovo nenáročné práce môže pracovníka ústne poučiť aj vedúci zamestnanec...

- musí poznať platnú legislatívu ktorá upravuje práce vo výškach a určuje povinnosti a práva, hovorí o tom čo je to práca vo výškach, kedy a ako sa istiť a čo všetko dodržiavať.

- je povinný prideliť svojmu zamestnancovi vhodné Prostriedky osobného zabezpečenia (POZ), ktoré ho majú chrániť pre rizikami, ktoré sú spojené s výkonom pracovných činností, ktoré bude pracovník vykonávať. Špeciálna kategória sú Prostriedky osobného zabezpečenia proti pádu kam patria postroje, laná, tlmiče, karabíny...

- je povinný viesť si agendu, papierovú dokumentáciu a záznamy zo školení, lekárskych prehliadok, kontrol prostriedkov, technologických postupoch...

- od roku 2015 je nutné už v prípade prác vo výškach mať vyriešenú aj evakuáciu z výšok alebo hĺbok a to tak, že v technologickom postupe musí byť uvedený spôsob evakuácie a v blízkosti pracoviska, kde sa pracuje vo výškach sa musia nachádzať prostriedky na evakuáciu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.