StoryEditor

Trh môžu rozhýbať pozemkové úpravy

29.07.2019, 00:00
Priemer vykúpenej pôdy k celkovej ploche na hospodárenie sa pohybuje medzi piatimi až deatimi percentami. V porovnaní s vyspelou Európou ide o eľmi nízke číslo, vraví Dalibor Hahn zo spoločnosti Adolia.

Ak by som sa rozhodla do pôdy vložiť svoje voľné peniaze, bude to perspektívna investícia?
Určite áno. Ak si pozrieme ceny nehnuteľností a pozemkov, napríklad v roku 1993, a porovnáme ich s rokom 2019, tak zistíme, že za celé obdobie rast cien nehnuteľností a pozemkov výrazne prevýšil infláciu. Pri pozemkoch, osobitne pri ornej pôde, nie je rast až taký skokovitý ako napríklad pri bytoch v Bratislave. Poľnohospodárska pôda však vždy bola a aj naďalej bude stabilnou investíciou, ktorej hodnota neustále rástla aj počas všetkých svetových hospodárskych aj finančných kríz. Cena ornej pôdy a farmárskych pozemkov bude teda naďalej rásť i v čase svetových kríz. Pretože úmerne s rastom počtu obyvateľstva sa neustále zvyšuje svetový dopyt po potravinách, mäse, zelenine, ovocí.


Tento typ nehnuteľnosti sa nepredáva každý deň. Podľa akých kritérií si mám ja ako vlastník stanoviť jej cenu?
Ak neplánujete osloviť odborníka, ktorý vám pomôže pozemky profesionálne oceniť, overiť ich stav a možnosti odpredaja, je stanovenie ceny už len na vás. Odporúčam ako prvé vyhľadať v katastri nehnuteľností všetky požadované listy vlastníctva k vašim pozemkov, okrem zadania vášho mena a priezviska neváhajte zadať aj mená vašich predkov. Môže sa stať, že...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
20. máj 2022 07:07