Za pôžičky z nebankoviek nejedna rodina na Slovensku v minulosti zaplatila aj strechou nad hlavou. Už vyše päť rokov, teda od apríla 2014, u nás však platí úrokový strop, ktorý nastavuje maximálnu cenu úveru po zrátaní všetkých poplatkov a úroku.
„Nebankovky môžu požičiavať maximálne za raz také vysoké úroky ako súkromné banky. Pri pohľadávkach do dvetisíc eur sa nemôže exekvovať nehnuteľnosť,“ upozorňuje advokát Milan Ficek.
Národná banka Slovenska nebankovky prelicencovala. Tie, ktoré prešli, sú vystavené prísnej kontrole. „Zmenou a doplnením Občianskeho zákonníka sa okrem iného menili aj také právne inštitúty, ako sú zabezpečovací prevod práva a zabezpečovacie postúpenie pohľadávky a zmenený a doplnený bol aj zákon o dobrovoľných dražbách, Exekučný poriadok a Občiansky súdny poriadok a katastrálny zákon.
Praktiky nebankoviek
Nebankovky, na ktoré prešlo v súvislosti so zabezpečením záväzku dlžníka právo k nehnuteľnosti, v mnohých prípadoch toto právo „predali“ ďalej a nehnuteľnosť tak speňažili ešte predtým, ako sa pohľadávka dlžníka stala splatnou. Ficek pripomína, že tieto praktiky sú už vylúčené. „Novou právnou úpravou je obdobné konanie zakázané a podľa Občianskeho zákonníka, dohody, ktorých obsahom alebo účelom je uspokojenie veriteľa tým, že si natrvalo ponechá prevedené právo uzavreté pred splatnosťou zabezpečenej pohľadávky, sú neplatné.“
...
Zostáva vám 85% na dočítanie.