V bezprostrednej blízkosti sa križujú autostrády A1 a A4, ktoré umožňujú pohodlné cestovanie až nad Baltik a juh Európy, rovnako aj na západ a východ kontinentu. Hustá sieť železničných tratí znamená, že za pár hodín je možné sa dostať do európskych hlavných miest, ako napríklad do Prahy, Bratislavy, Viedne, Budapešti či Berlína, a s Varšavou Katovice spája najmodernejšia železničná magistrála v Poľsku, ktorá umožňuje ísť rýchlosťou až 200 km/h.
Dnešné Katovice sú nielen moderné, ale aj prosperujúce ekonomicky a akademicky, a pohodlné mesto. Moderné pracovné miesta vytvárajú také firmy ako IBM, Mentor Graphics, Unilever, Rockwell Automationai Yamazaki Mazak, čo len potvrdzuje atraktivitu mesta.
Dôvodom je aj developerská aktivita a stále rastúci počet moderných kancelárskych komplexov, rovnako úplne nových, ako aj takých, ktoré vznikajú v rámci revitalizácie priemyselných objektov.
Zeleň a ekologická zodpovednosť sú vizitkou dnešných Katovíc. Je to jedno z najzelenejších miest v Poľsku, viac ako 40 percent jeho povrchu tvoria lesy, ktoré sú spolu s parkami výborným miestom na rekreáciu a odpočinok.
Katovice sú známe festivalmi a bohatou hudobnou kultúrou. Práve tu bývali významní poľskí skladatelia – Wojciech Kilar a Henryk Mikołaj Górecki, tu má tiež svoje sídlo Národný symfonický orchester poľského rozhlasu. Úspechy v tejto oblasti pred niekoľkými rokmi potvrdilo aj UNESCO, a to tým, že vymenovalo Katovice za Kreatívne mesto hudby.
Ale nie vždy to tak bolo; ešte pred niekoľkými rokmi monokultúra ťažkého priemyslu výrazným spôsobom vplývala na životné prostredie Katovíc. Bane a huty boli základom hospodárstva mesta a regiónu. Rad investícií súvisiacich s ekologickou zodpovednosťou, ako aj ambiciózne ekologické a vzdelávacie programy napomohli ďalekosiahlym zmenám.
Ich nepochybným symbolom je dnes Kultúrna zóna. Na území niekdajšej uhoľnej bane bolo vybudované najmodernejšie v tejto časti Európy, medzinárodné Kongresové centrum s charakteristickou zelenou dolinou, pretínajúcou jeho strechu, s futuristickým sídlom Sliezskeho múzea a koncertnou sálou Národného symfonického orchestra Poľského rozhlasu, na projekte ktorej sa podieľali svetoví japonskí zvukoví technici.
Kultúrnu zónu dopĺňa ikona Katovíc – športovo-zábavná hala v tvare lietajúceho taniera – Spodek. Objekt s jedinečným svetovým dizajnom, rozpoznateľný vďaka charakteristickému „kozmickému“ tvaru, sa teší nesmiernej popularite hudobných a športových fanúšikov. Tu sa konajú volejbalové, basketbalové a hokejové zápasy na tej najvyššej úrovni.
Atraktívna hotelová báza a jednoduchý prístup mali vplyv na to, že v roku 2017 Katovice prijali okolo 827-tisíc hostí, ktorí sa zúčastnili na konferenciách a veľtrhoch, a čo je veľmi dôležité, tento počet z roka na rok rastie.
Katovice, aj keď sú mladým mestom, sotva so 150-ročnou históriou, sa môžu pochváliť rôznymi pamiatkami a zaujímavou architektúrou. V centre mesta nájdeme veľa nájomných bytov z 19. storočia, ako aj budovy modernistického typu z 20. a 30. rokov minulého storočia. Práve tu bol v roku 1934 postavený jeden z prvých mrakodrapov v tejto časti Európy.
Výnimočnou atrakciou Katovíc sú dve historické robotnícke sídliská – Giszowiec a Nikiszowiec, ktoré boli postavené na začiatku 20. storočia. Ich unikátna architektúra je zdrojom inšpirácie pre mnohých maliarov a filmárov a čoraz častejšie si získava záujem turistov. Už niekoľko rokov sa vynakladá úsilie, aby boli zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Katovice sú živým mestom, ideálnym na organizovanie podujatí, na štúdium i prácu!
Pozývame vás do Katovíc!
Text vznikol v spolupráci s Veľvyslanectvom Poľskej republiky v Bratislave.