01.10.2019, 10:39

Vlastníte majetok družstva a ani o tom neviete? Overte si to

Niekto vlastní časť družstva a ani o tom nevie. Ako si to môžete overiť, radí Zuzana Lieskovanová, manažér obchodníka s cennými papiermi Jellyfish, bývalý RM – S Market.

Vlastníte majetok družstva a ani o tom neviete? Overte si to
Zdroj: Dreamstime

Kde zistíte, či vlastníte družstevný podielnický list
Centrálny depozitár cenných papierov aj jeho členovia posielajú minimálne raz ročne faktúru za vedenie majetkového účtu spolu so stavovým výpisom, kde je uvedené, aké cenné papiere sú na majetkovom účte pripísané. Pri zaknihovanom type sa dá overiť na webe cdcp.sk, či máte majetkový účet založený. Ak ho máte, môžete si u niektorého z poverených členov dať spraviť stavový výpis z majetkového účtu. Na majetkové účty v Centrálnom depozitári cenných papierov bolo pripísaných najviac dépeeliek. Ak máte majetkový účet u niektorého z členov, teda nie priamo v Centrálnom depozitári cenných papierov, zistíte to len tak, že sa obrátite na člena. Ak viete, z akého družstva máte podielnicke listy, môžete sa obrátiť priamo na družstvo, ktoré má k dispozícii zoznam majiteľov. Ak však boli vydané v listinnej podobe, zistíte to výhradne na družstve, ktoré vedie zoznam majiteľov.

---------------------------------------------------------------------
Ako by ste mali podielnickým listom naložiť
Na túto otázku neexistuje jednoznačná odpoveď. Sú prosperujúce a tiež upadajúce družstvá. Sú družstvá s perspektívou pre retailového majiteľa DPL a družstvá bez perspektívy. Teda záleží na tom, akého družstva vlastníte podielnický list, v akom množstve, aké máte možnosti ich predaja, aké máte väzby na družstvo. Pamätajte tiež, že vo všeobecnosti je tento druh cenného papiera málo likvidný, teda možnosti predaja sú obmedzené a šanca predať sa môže vyskytnúť len sporadicky.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 81% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.