1. Začiatok sezóny
Je dôležité, aby ste nezabúdali na pravidelné odvzdušňovanie radiátorov. A to najmä na začiatku vykurovacej sezóny. Inak nebude vykurovanie vašej domácnosti efektívne.
2. Obehové čerpadlo
Ak máte v dome svoje vlastné kúrenie, kontrolujte najmä obehové čerpadlo. Mali by ste tiež vedieť, že modernejšie a novšie čerpadlá spotrebujú oveľa menej elektriny.
3. Programovateľné termostaty
Moderné termostaty dokážu nastaviť teplotu presne podľa vášho želania: Ideálne je si nastaviť požadovanú teplotu, ktorú chcete mať v domácnosti, obyčajne večer vyššiu a cez deň a v noci nižšiu.
4. Upravte zvyky
Kúrenie v noci a pri dlhšej neprítomnosti stlmte. Vetrajte krátko a intenzívne, aby neprichádzalo k ochladzovaniu stien. Nezakrývajte radiátory a do ich blízkosti nedávajte predmety ako stoly, skrine, závesy alebo záclony, ktoré môžu obmedziť prúdenie tepla do miestnosti.
5. Regulované kúrenie
Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň Celzia ušetrí až 6 % energie. Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 18 až 20°C, v kuchyni 16 až 18°C, v detskej izbe 20°C a na chodbách 15°C.
6. Odporúčané teploty
V panelákových domoch sa doporučuje udržiavať v obývacej a detskej izbe 21 °C, v spálni 19 až 20 °C, v kuchyni 20 °C a v kúpeľni 23 °C.
7. Reflexné fólie
Umiestnite za radiátory reflexné fólie, ktoré odrážajú teplo späť do miestnosti. vykurovanie miestnosti je takto oveľa šetrnejšie.
8. Ústredné kúrenie
Najmenej náročným opatrením je zmena správania v domácnosti a zmena návykov. Spotrebu niektorých položiek tak môžete výr...
Zostáva vám 85% na dočítanie.