20.11.2019, 08:00

Kam investovať peniaze, aby nestratili svoju hodnotu

  • Kam investovať, aby peniaze nestratili svoju hodnotu, je veľmi trefná otázka.
  • V porovnaní s predchádzajúcim rokom bola inflácia v septembri už na úrovni 2,9 percenta. To znamená, že všetky investície s nižším zhodnotením ako 2,9 percenta stratili na svojej hodnote.
  • Veľa ľudí teda drží peniaze na vkladových produktoch, ktoré majú minimálny alebo už aj nulový úrok.
Kam investovať peniaze, aby nestratili svoju hodnotu
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

„Pokiaľ si chcú klienti budovať dlhodobý majetok a uchovať hodnotu peňazí v čase, mali by sa obzrieť do minulosti, pretože tam sa skrýva odpoveď,“ tvrdí František Burda, riaditeľ pre investície a zlato v spoločnosti FinGO.sk. Dlhodobo nestrácajú hodnotu peniaze uložené v investičnom zlate - napríklad v zlatých minciach či tehličkách. Rovnako vie infláciu prekonať akciový trh a aktuálne môžu ľudia investovať aj do indexových fondov (ETF). Ide o pasívne investovanie s efektívnejšou správou portfólia, na ktorom môžu vďaka viacerým výhodám oproti iným formám investovania získať viac.

Rovnaký názor má Miroslav Tamáš, generálny riaditeľ spoločnosti Golden Oak Trust. „Dôležitá je diverzifikácia, teda mať v portfóliu rôzne investičné nástroje. V čase, keď sú akciové trhy na historických maximách a väčšina dlhopisov prináša nízke výnosy, je čas pozrieť sa aj na svetom uznanú, ale na Slovensku ešte málo známu klasiku investíciu do investičného zlata. V čase si svoju hodnotu dlhodobo drží a pri dlhšom časovom horizonte je aj zdrojom zaujímavého zhodnotenia. Klienti, ktorí túto možnosť už využívajú, zažili za posledných 12 mesiacov viac ako 20 percentný rast svojej investície.

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 68% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.