Podnikanie je výborný spôsob, ako zarobiť na svojich snoch. Jedným zo základných pilierov takejto zárobkovej činnosti je vedenie účtovníctva. Vedením účtovníctva si subjekt nielen plní zákonné povinnosti, ale má aj prehľad o tom, ako sa mu darí. Zaznamenáva tam všetky výnosy a straty. Dalo by sa povedať, že je to jasný ukazovateľ jeho úspechu. Z Obchodného zákonníka vyplýva, že každý podnikateľ si musí viesť účtovníctvo. V našej krajine je možné sa rozhodnúť medzi dvoma spôsobmi vedenia účtovníctva, a to jednoduché a podvojné účtovníctvo.
Jednoduché účtovníctvo
Ako prvé si predstavíme jednoduché účtovníctvo. Samotný názov naznačuje, že ide o menej komplikovaný spôsob vedenia si záznamov o príjmoch a výdavkoch. „Pre jednoduché účtovníctvo je špecifická jeho daňová orientácia. To znamená, že jednoduché účtovníctvo v prvom rade slúži na zistenie základu dane z príjmov a až v druhom rade na prezentáciu informácií, ktoré sú potrebné pre podnikateľa pri riadení jeho činnosti,“ vysvetľuje Zoltán Szalay z účtovníckej firmy Easy Start.
Táto sústava účtovníctva je vhodná najmä pre fyzické osoby, ktoré podnikajú alebo vykonávajú inú samostatnú zárobkovú činnosť a rozhodli sa preukazovať svoje výdavky prostredníctvom účtovníctva, napríklad živnostníci, znalci, tlmočníci, autori a umelci a ďalší. Ďalej občianske združenia a neziskové organizácie poskytujúce všeobecne ...
Zostáva vám 85% na dočítanie.