07.01.2020, 15:36

Na minimálnej penzii získajú najmä niektoré skupiny dôchodcov

Málo aj stredne solventní penzisti sa od januára dostávajú na jednu úroveň. Štát im dáva úplne rovnaký minimálny dôchodok.

Na minimálnej penzii získajú najmä niektoré skupiny dôchodcov
Zdroj: Dreamstime

Fakt, že štát od januára podstatne zdvihol minimálny dôchodok, a to z 285,90 na 334,30 eura, rozdelila penzistov na dve skupiny. Tí s celoživotne nízkymi odvodmi sa tešia, ale tí druhí, takpovediac v minulosti stredne zarábajúci občania, cítia nespravodlivosť. 

Prečo je to tak? Lebo štát zvýšil dôchodky najmä najchudobnejšie zarábajúcim. Pritom nerozlišuje, že práve tí s najmenšími príjmami mohli svoje zárobky „upravovať“ zámerne tak, aby odvádzali Sociálnej poisťovni čo najnižšie poistné.

Celú tému o minimálnom dôchodku, s príkladmi z praxe, s prepočtami a radami, ako aj s tabuľkou, v ktorej si každý senior nájde podľa odpracovaných rokov a obdobia dôchodkového poistenia orientačnú výšku svojej minimálnej penzie, nájdete v utorkovej prílohe Hospodárskych novín SERVIS ŠPECIÁL. 

Na príklade konkrétnych seniorov sa prakticky ukáže, ako na novú výšku minimálneho dôchodku doplatí v penzijnom veku napríklad bývalý stredne zarábajúci zamestnanec s nemalými odvodmi a ako na novej situácii získa napríklad dohodár alebo bývalý živnostník, ktorí si po celý profesný život platili len minimálne sociálne odvody.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.