Fakt, že štát od januára podstatne zdvihol minimálny dôchodok, a to z 285,90 na 334,30 eura, rozdelila penzistov na dve skupiny. Tí s celoživotne nízkymi odvodmi sa tešia, ale tí druhí, takpovediac v minulosti stredne zarábajúci občania, cítia nespravodlivosť.
Prečo je to tak? Lebo štát zvýšil dôchodky najmä najchudobnejšie zarábajúcim. Pritom nerozlišuje, že práve tí s najmenšími príjmami mohli svoje zárobky „upravovať“ zámerne tak, aby odvádzali Sociálnej poisťovni čo najnižšie poistné.
Celú tému o minimálnom dôchodku, s príkladmi z praxe, s prepočtami a radami, ako aj s tabuľkou, v ktorej si každý senior nájde podľa odpracovaných rokov a obdobia dôchodkového poistenia orientačnú výšku svojej minimálnej penzie, nájdete v utorkovej prílohe Hospodárskych novín SERVIS ŠPECIÁL.
Na príklade konkrétnych seniorov sa prakticky ukáže, ako na novú výšku minimálneho dôchodku doplatí v penzijnom veku napríklad bývalý stredne zarábajúci zamestnanec s nemalými odvodmi a ako na novej situácii získa napríklad dohodár alebo bývalý živnostník, ktorí si po celý profesný život platili len minimálne sociálne odvody.