03.02.2020, 11:04

Čo je nové v účtovníctve firiem a živnostníkov? Nájdete v dnešnej prílohe HN

Zmeny v podmienkach pre audit, úprava v odpisoch elektromobilov ako aj ďalšie novinky pre firemnú agendu nájdete v pondelkovej špeciálnej prílohe HN ÚČTOVNÍCTVO.

Čo je nové v účtovníctve firiem a živnostníkov? Nájdete v dnešnej prílohe HN
Zdroj: HN/ Pavol Funtál

Viete, ktorých firiem sa po novom týka povinný audit? Ako sa zmenili jeho veľkostné kritériá?

„Povinný audit je novinkou pre komanditné a verejné obchodné spoločnosti. Tie doteraz nemuseli dávať overovať svoju účtovnú závierku audítorovi. Ak spĺňajú veľkostné kritériá, musia povinne absolvovať audit aj tieto podniky. Ak to zhrniem, povinnosť auditu už platí pre všetky obchodné spoločnosti, ktoré spĺňajú veľkostné kritériá,“ vysvetľuje Silvia Hallová, daňová partnerka poradenskej firmy Grant Thornton.

A aké sú po novom veľkostné kritériá? Zmena je v prípade obratu a majetku firmy – ak objem firemného majetku presiahne dva milióny eur (po starom len jeden milión) a ak čistý obrat firmy prekročí štyri milióny eur (po starom len dva) je audit pre podnik povinný.

Nezmenila sa jedine podmienka priemerného počtu zamestnancov – 30. Znamená to, že len čo firma prekročí uvedený počet tridsať, vzniká jej – popri splnení ostatných kritérií – povinnosť auditu.

Ďalšie podrobnosti okolo auditov, zostavovaní účtovných závierok, ale napríklad aj zmien v daňových zákonoch a tlačivách vám prinášame v dnešnej špeciálnej prílohe HN – ÚČTOVNÍCTVO – vloženej do denníka. Sumarizujeme v nej aj podstatné termíny a informácie, na ktoré nesmiete zabudnúť, ak ste mali za vlaňajšok zdaniteľné príjmy.

Medzi najdôležitejšie daňové termíny roka patrí utorok 31. marca, keď je posledný deň na podanie daňového priznania k dani z príjmu za predchádzajúci rok. Túto povinnosť si netreba odkladať až na posledný možný termín – Finančná správa aj tento rok odporúča, aby ste priznanie podali radšej skôr. 

Pri akýchkoľvek problémoch s daňou je však najlepšie posunúť si termín na jej priznanie o tri mesiace neskôr. Daniarom to stačí len oznámiť na predpísanom tlačive. Posledný deň na odložené podanie je v tomto prípade 30. jún.

Jedine ak máte aj príjmy zo zahraničia, môžete si priznanie odložiť až do 30. septembra. Všetky formuláre, papierové aj elektronické, sú dostupné na portále Finančnej správy.

Daňové tlačivá priznaní zaznamenali aj tento rok zmeny. Nové riadky či iné úpravy nastali v tlačive fyzickej osoby typ B (DPFO B), teda pre živnostníkov, a taktiež v tlačive pre právnické osoby (DPPO). Naopak, v tlačive pre fyzické osoby typ A (DPFO A), teda napríklad pre zamestnancov, zmeny nie sú.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.