17.02.2020, 07:00

Toto je 30 najdôležitejších zmien v daniach v roku 2020

  • Od januára prichádza množstvo daňových úprav najmä v prospech drobných podnikateľov.
  • Inak sa odpočítavajú straty, opäť sa rozširuje okruh daňových výdavkoch, preddavky sa platia po novom.
  • Pri elektromobiloch v podnikaní vznikla nová odpisová kategória.
Toto je 30 najdôležitejších zmien v daniach v roku 2020
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

ČO PLATÍ OD JANUÁRA 2020

Daň z príjmu

1. Nezdaniteľná časť sa mení
Pozitívnou zmenou, ktorú pocítia najmä nízkopríjmoví zamestnanci, je fakt, že sa zvýši nezdaniteľná časť základu dane. Suma, o ktorú si môžu zamestnanci znížiť svoj základ dane, porastie oproti predošlému obdobiu približne o 480 eur. Zmena sa však týka prvýkrát zdaňovacieho obdobia roku 2020.
2. Upravená sadzba
Jednou z najvýznamnejších zmien je zníženie sadzby dane pre fyzické aj právnické osoby z 21 na 15 percent. Zmena sa týka živnostníkov aj firiem, ktorých ročný príjem z podnikania nepresiahne 100-tisíc eur. Toto zvýhodnenie je možné aplikovať už na príjmy za rok 2020.
3. Vytvorená kategória pre elektromobily
Osobitné pravidlá sa začnú uplatňovať pre elektromobily – zavádza sa nová odpisová skupina 0 s časom odpisovania dva roky. Do tejto kategórie budú patriť osobné vozidlá – elektromobily, teda batériové elektrické vozidlá a plug-in hybridné elektrické vozidlá. Nové pravidlá sa použijú prvýkrát pri podaní daňového priznania po 31. 12. 2019. Bude to vo vzťahu k elektromobilom obstaraným pred rokom 2019, pričom už uplatnené daňové odpisy sa spätne neupravujú.

4. Platby na preddavky
Od roku 2020 sa pre fyzické aj právnické osoby zvyšuje hranica povinnosti platiť preddavky na daň, a to zo sumy 2 500 na sumu 5-tisíc eur. Súčasne sa upravujú pravidlá pre určenie poslednej známej daňovej povinnosti na platenie preddavkov na daň.

5. Zjemnené podmienky na výdavky
Výdavky na provízie za sprostredkovanie uplatňované v daňových výdavkoch sa už nebudú limitovať percentom z hodnoty sprostredkovaného obchodu. Podmienka zaplatenia však zostáva zachovaná. Pri výdavkoch na získanie noriem a certifikátov sa ruší podmienka, že sa musia postupne zahŕňať do základu dane počas obdobia svojej platnosti. Súčasne sa pri takýchto výdavkoch nebude aplikovať ani podmienka zaplatenia. Zmluvné pokuty, poplatky a úroky z omeškania, paušálne náhrady nákladov spojené s uplatnením pohľadávky u dlžníka, ako aj odstupné v prípade oprávnenej osoby sa budú opäť považovať za daňové výdavky, ak sa splní podmienka ich zaplatenia.

6. Zohľadnené nájomné bývanie
Od nového roku sa zvýšilo oslobodenie príspevku na nájomné

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.