18.02.2020, 00:00

20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov

  • Podnikatelia musia od januára zohľadňovať vo svojej praxi mnohé daňové zmeny.
  • O aké ide a aký dosah môžu mať na ich podnikanie, vysvetľujú odborníci z Finančnej správy, zo Slovenskej komory daňových poradcov a z firmy Accace.
20 zmien v daniach, ktoré sa týkajú podnikateľov
Zdroj: Dreamstime

1. Nižšia daň
Koho sa dotýka zníženie sadzby dane?
Jednou z najvýznamnejších zmien v daniach je zníženie sadzby dane pre fyzické aj právnické osoby z 21 na 15 percent. Zmena sa týka živnostníkov aj firiem, ktorých ročný príjem z podnikania nepresiahne 100-tisíc eur. Toto zvýhodnenie je možné aplikovať na príjmy za rok 2020.

2. Odpočet strát
Do akej výšky môže po novom siahať odpočet daňovej straty?
Od nového roka sa ruší podmienka rovnomernosti odpočtu daňovej straty a súčasne sa predlžuje lehota na jej odpočet zo súčasných štyroch na päť rokov. Novinkou je aj to, že v zdaňovacom období bude možný odpočet daňovej straty najviac do výšky 50 percent základu dane (pri fyzických osobách najviac do výšky 50 percent čiastkového základu dane z príjmov z podnikania). Tieto nové pravidlá sa uplatnia pre daňové straty vykázané za zdaňovacie obdobie, ktoré sa začína najskôr 1. 1. 2020.

3. Úpravy pre elektromobily
Budú sa uplatňovať spätne daňové odpisy na elektromobily?
Osobitné pravidlá sa po novom začnú uplatňovať pre elektromobily – zavádza sa nová odpisová skupina 0 s časom odpisovania dva roky. Do tejto kategórie budú patriť osobné vozidlá – elektromobily, teda batériové elektrické vozidlá a plug-in hybridné elektrické vozidlá. Nové pravidlá sa použijú prvýkrát pri podaní daňového priznania po 31. 12. 2019. Bude to vo vzťahu k elektromobilom zaobstaraným pred rokom 2019, pričom už uplatnené daňové odpisy sa spätne neupravujú.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.