Výška dôchodku závisí od mnohých vstupných údajov. Dôchodok sa počíta každému individuálne podľa jeho životnej situácie a jeho výšku určuje hlavne to, ako dlho bola osoba dôchodkovo poistená, čiže aké dlhé obdobie si platila odvody, respektíve boli za ňu ako za zamestnanú odvody platené. Dôležité je tiež aj to, z akých vymeriavacích základov, teda hrubých zárobkov sa tieto odvody platili.
Pri určovaní výšky dôchodku sa individuálne posudzuje každý jeden deň dôchodkového poistenia tej–ktorej osoby. Vymeriavacie základy sa hodnotia spravidla od roku 1984 do posledného roku pred rokom, v ktorom vznikol nárok na dôchodok. Do vzorca tak vstupuje aj hodnota priemerného osobného mzdového bodu poistenca a aktuálna dôchodková hodnota, ktorá sa každý rok mení.
Sociálna poisťovňa môže dôchodok presne vypočítať až po preskúmaní dokladov a získaní všetkých údajov, ktoré sú kompletné až v čase, keď osoba dovŕši zákonom stanovený dôchodkový vek a podá si oň žiadosť. V jednotlivých príkladoch sa vychádza z predpokladu, že dôchodca počas celého produktívneho veku dostával priemerný plat toho–ktorého obdobia.
__________________________________________
Predčasný starobný dôchodok z dôv...
Zostáva vám 85% na dočítanie.