12.03.2020, 07:00

Ktoré zľavy a príspevky môže žiadať ťažko zdravotne postihnutý človek od štátu

  • Pre fungovanie ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím je nevyhnutné mať preukaz ŤZP.
  • S ním môžu využívať zľavy na železnici, v autobusoch, na daniach, vstupnom či pri rôznych miestnych poplatkoch.
  • Zdravotné postihnutie a invalidita sú dva rozdielne pojmy, ktoré sa často pletú a nie je možné ich stotožňovať.
  • Ťažko zdravotne postihnutá osoba zároveň nemusí byť invalidná a naopak.
  • O ťažkom zdravotnom postihnutí rozhoduje úrad práce, sociálnych vecí a rodiny a o invalidite rozhoduje Sociálna poisťovňa.
Ktoré zľavy a príspevky môže žiadať ťažko zdravotne postihnutý človek od štátu
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

Ako si vybaviť preukaz
Žiadosť o preukaz sa podáva priamo na oddelení posudkových činnosti úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v mieste trvalého bydliska. Aby ste ho získali, musíte podať žiadosť na najbližšom úrade práce – na jeho sociálnom oddelení. Ešte predtým však musíte podstúpiť lekársku prehliadku, aby ste mohli priložiť tlačivo na doloženie zdravotného stavu. Dajte si dokopy všetky vyšetrenia od odborných lekárov, všetky nálezy a doklady.
Ak vám posudkový lekár určí po posúdení lekárskych nálezov mieru funkčnej poruchy najmenej 50 percent, máte nárok na preukaz. V prípade, že sa v lekárskom posudku uvedie, že miera funkčnej poruchy je najmenej 50 percent a ste odkázaný na sprievodcu, môžete požiadať o preukaz so sprievodcom. Musíte pritom spĺňať podmienku odkázanosti na pomoc inej osoby alebo na psa so špeciálnym výcvikom pri zabezpečovaní pohybu, orientácie a komunikácie so spoločenským prostredím. Pri žiadosti musíte predložiť identifikačný preukaz – buď občiansky, pas alebo povolenie na pobyt – a okrem nich aj fotografiu veľkosti 3 x 4 cm.

Príspevky pre držiteľov preukazu ŤZP

1. Vrátenie preplatkov za lieky pacientom s preukazom
Výška limitu spoluúčasti sa invalidným dôchodcom a držiteľom preukazu ŤZP znížila z 25 na 12 eur. Limit spoluúčasti sa po novom zvyšuje pre všetky deti do dovŕšenia šiestich rokov z ôsmich na 10 eur a deťom do dovŕšenia šiestich rokov s preukazom ostáva bezplatný. Zdravotná poisťovňa vyplatí preplatok do 90 dní automaticky priamo na bankový účet alebo poštovou poukážkou na adresu uvedenú v zdravotnej poisťovni.

2. Dane a poplatky v meste a obci
Obce a mestá majú možnosť vyjsť v ústrety zdravotne postihnutým občanom tým, že im umožnia čerpať zľavu na miestne dane a poplatky. Medzi ne patria daň z nehnuteľnosti, garáže a nebytových priestorov, daň za psa alebo za komunálny odpad a jeho odvoz. Nehnuteľnosť pritom musí vlastniť zdravotne postihnutý občan, držiteľ preukazu. Ak má obec alebo mesto schválené uznesenie alebo všeobecno-záväzné nariadenie o zľavách – najčastejšie to je v prípade poplatku za odvoz komunálneho odpadu, na daniach za nehnuteľnosti alebo v prípade poplatku za psa – môžete žiadať o úľavy. Taktiež môžete dostať zľavu na daň za garáž, byt alebo pozemok. Preto sa o nich treba informovať na obecnom alebo mestskom úrade.

3. Koncesionárske poplatky
Preukaz má výhody aj pre zdravotne postihnutých a invalidov, ktorí vlastnia preukaz osoby s ťažkým zdravotným postihnutím. Od platenia koncesionárskych poplatkov sú oslobodené aj osoby, ktoré žijú v jednej domácnosti s osobou vlastniacou tento preukaz . Ak

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.