19.04.2020, 18:00

Zamestnanci a rodiny, ako sa štát o vás postará. Ďalšie opatrenia

  • Pre pandémiu narastá hrozba, že mnohí prídu o prácu.
  • To by však postihlo celé rodiny a v konečnom dôsledku aj ekonomiku.
  • Preto štát pripravil niekoľko opatrení, ktoré by mali pomôcť udržať zamestnanosť.
  • Aké a ako možno čerpať pandemické ošetrovné, sa viac dočítate v pondelok  20.4. v Hospodárskych novinách. 
Zamestnanci a rodiny, ako sa štát o vás postará. Ďalšie opatrenia
Zdroj: Dreamstime

Okrem toho si môžete prečítať odpovede na niektoré aktuálne otázky. Napríklad, či sa môže zamestnanec domôcť peňazí, ak firma nespadajúca medzi štátom zatvorené podniky nariadi – keďže má kvôli koronavírusu znížený príjem – že musí znížiť plat o 20 percent? Má na to firma právo, aj keď ľudia štandardne pracujú doma, napríklad na home office, a odvádzajú rovnakú prácu ako predtým? Čo v prípade, že nejde o firmu, ktorá spadá do kategórie poklesu obratu o 20 – 40 percent? Na koho sa zamestnanec môže obrátiť?

 Zamestnávateľ nemôže jednostranne zmeniť mzdu zamestnanca bez ohľadu na to, či ide o firmu postihnutú opatreniami Úradu verejného zdravotníctva o zatvorení určitých prevádzok, alebo patrí do kategórie firiem s poklesom obratu o 20 a viac percent. To platí aj v prípade, že zamestnanec vykonáva prácu doma, v rámci tzv. home office režimu. Zmena mzdy znamená zmenu pracovnej zmluvy, a teda si vyžaduje vzájomnú dohodu a musí byť vyhotovená písomne.
Iný prípad ako vyplácanie mzdy je však vyplácanie nenárokovateľných odmien, ktoré závisí čisto od posúdenia zamestnávateľa, či ju poskytne, alebo nie. Preto odporúčame poriadne si prečítať znenie pracovnej zmluvy a podmienky vyplácania odmien, či sú teda odmeny formulované ako nárokovateľné, alebo nenárokovateľné položky.

Viac v pondelok 20.4. v Hospodárskych novinách

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.