Okrem toho si môžete prečítať odpovede na niektoré aktuálne otázky. Napríklad, či sa môže zamestnanec domôcť peňazí, ak firma nespadajúca medzi štátom zatvorené podniky nariadi – keďže má kvôli koronavírusu znížený príjem – že musí znížiť plat o 20 percent? Má na to firma právo, aj keď ľudia štandardne pracujú doma, napríklad na home office, a odvádzajú rovnakú prácu ako predtým? Čo v prípade, že nejde o firmu, ktorá spadá do kategórie poklesu obratu o 20 – 40 percent? Na koho sa zamestnanec môže obrátiť?
Zamestnávateľ nemôže jednostranne zmeniť mzdu zamestnanca bez ohľadu na to, či ide o firmu postihnutú opatreniami Úradu verejného zdravotníctva o zatvorení určitých prevádzok, alebo patrí do kategórie firiem s poklesom obratu o 20 a viac percent. To platí aj v prípade, že zamestnanec vykonáva prácu doma, v rámci tzv. home office režimu. Zmena mzdy znamená zmenu pracovnej zmluvy, a teda si vyžaduje vzájomnú dohodu a musí byť vyhotovená písomne.
Iný prípad ako vyplácanie mzdy je však vyplácanie nenárokovateľných odmien, ktoré závisí čisto od posúdenia zamestnávateľa, či ju poskytne, alebo nie. Preto odporúčame poriadne si prečítať znenie pracovnej zmluvy a podmienky vyplácania odmien, či sú teda odmeny formulované ako nárokovateľné, alebo nenárokovateľné položky.
Viac v pondelok 20.4. v Hospodárskych novinách