25.05.2020, 11:03

Ako ušetriť desiatky eur na vode? Stačí ten správny spotrebič

  • Bežné priemerné denné umytie riadov v rodine odpustí z kohútikov približne 40 – 200 litrov vody.
  • Slziaci vodovod s priepustnosťou desať kvapiek za minútu dokáže vykvapkať až 170 litrov vody?
  • Staršie typy práčok prali pokojne aj so spotrebou 90 litrov vody na jedno pranie.
  • Pritom cena vody stále stúpa. Ako s ňou nakladať v domácnosti, aby ste si ušetrili ,,odtekajúce" financie.
Ako ušetriť desiatky eur na vode? Stačí ten správny spotrebič
Zdroj: Dreamstime

Cena vody sa uvádza za 1 meter kubický (teda 1 000 litrov), stretnúť sa môžete tiež s označením 1 kubík. Cena sa uvádza zvlášť za vodné a stočné. K tomu sa pripočíta 20 percentná dépéháčka.
Vodné
Vodným sa myslí voda dodávaná vodovodom. Cenu tvorí samotná voda a náklady na dodanie.
Stočné
Za stočným sa skrývajú náklady na odvod a čistenie odpadovej vody. Cena za odber vody sa spočíta tak, že sa vynásobí odobratý objem cenou za 1 kubík vody.
V niektorých mestách cenu vody tvoria dve zložky: Pohyblivá (čím viac odoberiete, tým viac zaplatíte) a pevná (paušálny poplatok, zvyčajne viazaný na kapacitu vodomeru). Dvojzložková cena vody má vyrovnať rozdiely medzi malými a veľkými odberateľmi. Náklady na správu alebo opravu potrubia napríklad u malého odberateľa a odľahlom mieste totiž platia odberatelia z miest, kde je ich koncentrácia vyššia.


Vráťme sa teda k tomu, ako vodu šetriť, aké spotrebiče vyberať, aby sme boli čo najviac úsporní a vďaka tomu usporili aj nemalé financie. Sprcha oproti plne napustenej vani usporí až 60 percent vody. Umývačka riada je na vodu najhospodárnejšie riešenie. Minie na rovnakú porciu riadov len do 15 litrov. Ak už neviete odolať umývaniu riadu pod tečúcou vodou, stavte aspoň na výkonný perlátor. Pracuje na princípe výraznej úspory tým, že do vody vháňa bublinky. To znamená, že riad umyjete s menším objemom vody a rovnako kvalitne. Ak si vodu napúšťate na pitie je prínos perlátora bezvýznamný, no pri umývaní riadov a rúk dokáže znížiť spotrebovanú vodu až o 85 percent. Patrí medzi vysoko efektívne šetriče vody. Slziaci vodovod s priepustnosťou desať kvapiek za minútu dokáže vykvapkať až 170 litrov vody? Je to takmer rovnaké množstvo ako minie denne trojčlenná rodina na splachovanie toalety. Preto už pri prvom náznaku kvapkania vymeňte tesnenia, ušetríte pekné peniaze.

Moderné práčky na päť kilogramov bielizne spotrebujú p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.