Mnohým živnostníkom štát zavrel na istý čas prevádzky a zisky im klesli na minimum. Pritom živnostníci a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby nemajú nárok na nezamestnanecké dávky, sú zmluvne zaviazaní financovať náklady, ako napríklad nájom, energie, odvody, poplatky, ale aj mzdy a odvody za svojich zamestnancov. Často zamestnávajú aj rodinných príslušníkov.
Mimoriadne okolnosti
Podľa zákona môže živnostník pozastaviť svoju živnosť na minimálne šesť mesiacov, maximálne na tri roky. „V čase pandémie sa však toto pravidlo neuplatňuje,“ vysvetľuje Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. „Podľa novely živnostenského zákona sa to neuplatňuje počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19‘.“ Znamená to, že živnostenské podnikanie sa dá prerušiť aj na pár dní, týždňov či mesiacov, skrátka na akékoľvek obdobie podľa potreby podnikateľa. Živnosť teda možno pozastaviť, ale ide jednoznačne len o prechodné ustanovenie na ,dobu korony‘, zdôrazňuje Furmaník.
Iné možnosti majú ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré podnikajú podľa iného než živnostenského oprávnenia, prípadne iba na základe registrácie na daňovom úrade, napríklad autori či umelci. Tí môžu svoju činnosť prerušiť kedykoľvek a na akékoľvek obdobie.
„Viacerých podnikateľov doposiaľ od...
Zostáva vám 85% na dočítanie.