11.06.2020, 07:06

Chcete sa vysporiadať so živnosťou, ktorá ,,neklape"? Načas ju pozastavte

  • Živnostníci dnes uvažujú, ako riešiť nepriaznivú situáciu počas pandémie.
  • Pozastaviť, či úplne zrušiť živnostenské podnikanie?
  • Čo je lepším riešením, vysvetľujú odborníci.
Chcete sa vysporiadať so živnosťou, ktorá ,,neklape"? Načas ju pozastavte
Zdroj: Dreamstime

Mnohým živnostníkom štát zavrel na istý čas prevádzky a zisky im klesli na minimum. Pritom živnostníci a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby nemajú nárok na nezamestnanecké dávky, sú zmluvne zaviazaní financovať náklady, ako napríklad nájom, energie, odvody, poplatky, ale aj mzdy a odvody za svojich zamestnancov. Často zamestnávajú aj rodinných príslušníkov.

Mimoriadne okolnosti
Podľa zákona môže živnostník pozastaviť svoju živnosť na minimálne šesť mesiacov, maximálne na tri roky. „V čase pandémie sa však toto pravidlo neuplatňuje,“ vysvetľuje Peter Furmaník zo spoločnosti Libertax Consulting. „Podľa novely živnostenského zákona sa to neuplatňuje počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu vyhláseného v súvislosti s ochorením COVID-19‘.“ Znamená to, že živnostenské podnikanie sa dá prerušiť aj na pár dní, týždňov či mesiacov, skrátka na akékoľvek obdobie podľa potreby podnikateľa. Živnosť teda možno pozastaviť, ale ide jednoznačne len o prechodné ustanovenie na ,dobu korony‘, zdôrazňuje Furmaník.
Iné možnosti majú ostatné samostatne zárobkovo činné osoby, ktoré podnikajú podľa iného než živnostenského oprávnenia, prípadne iba na základe registrácie na daňovom úrade, napríklad autori či umelci. Tí môžu svoju činnosť prerušiť kedykoľvek a na akékoľvek obdobie.
„Viacerých podnikateľov doposiaľ odrádzalo, že by mali podnikanie prerušiť až na š

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.