23.06.2020, 00:00

Zákonu o cestovkách hrozí problém

Nesúlad s právom EÚ a zrýchlené legislatívne konanie môžu pri záchrane cestoviek priniesť problémy.

Zákonu o cestovkách hrozí problém
Zdroj: Dreamstime

Prečo je slovenské riešenie právny problém


Toto sú potenciálne rozpory s európskym právom:


– Opatrenie je podľa európskeho práva diskriminačné, keďže veľká časť spotrebiteľov sa nebude môcť domáhať peňazí alebo sa ich vrátenie posunie o viac ako o rok.


– Európska smernica garantuje právo na vrátenie peňazí v 14-dňovej lehote. Slovensko to nemôže upraviť inak, lebo smernica je pre nás právne záväzná. Ak by sme to aj spravili, európska smernica má prednosť pred našimi zákonmi.


– Súdny dvor Európskej únie prísne posudzuje akúkoľvek diskrimináciu, najmä pri spotrebiteľských veciach. Na arbitráži s Komisiou by sme zrejme neuspeli.


Problematický môže byť aj súlad s Ústavou:
– Ministerstvo navrhuje predĺžiť a obnoviť platnosť zmlúv o zájazdoch. Obnovia sa aj zmluvy, ktoré sa platne ukončili. Vytvára sa tak spätné pôsobenie zákona, takzvaná retroaktivita. Tá je ústavne zakázaná a zákon môže skončiť na Ústavnom súde.


– Zrýchlené legislatívne konanie môže byť pre Ústavný súd problém. Pre procesné nedostatky a porušenia pri legislatívnom konaní môžu ústavní sudcovia zákonu vystaviť stop.

Vláda sa nechce riadiť voľnou rukou trhu a snaží sa zlepšiť svoje renomé záchranou každého

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.