Prečo je slovenské riešenie právny problém
Toto sú potenciálne rozpory s európskym právom:
– Opatrenie je podľa európskeho práva diskriminačné, keďže veľká časť spotrebiteľov sa nebude môcť domáhať peňazí alebo sa ich vrátenie posunie o viac ako o rok.
– Európska smernica garantuje právo na vrátenie peňazí v 14-dňovej lehote. Slovensko to nemôže upraviť inak, lebo smernica je pre nás právne záväzná. Ak by sme to aj spravili, európska smernica má prednosť pred našimi zákonmi.
– Súdny dvor Európskej únie prísne posudzuje akúkoľvek diskrimináciu, najmä pri spotrebiteľských veciach. Na arbitráži s Komisiou by sme zrejme neuspeli.
Problematický môže byť aj súlad s Ústavou:
– Ministerstvo navrhuje predĺžiť a obnoviť platnosť zmlúv o zájazdoch. Obnovia sa aj zmluvy, ktoré sa platne ukončili. Vytvára sa tak spätné pôsobenie zákona, takzvaná retroaktivita. Tá je ústavne zakázaná a zákon môže skončiť na Ústavnom súde.
– Zrýchlené legislatívne konanie môže byť pre Ústavný súd problém. Pre procesné nedostatky a porušenia pri legislatívnom konaní môžu ústavní sudcovia zákonu vystaviť stop.
Vláda sa nechce riadiť voľnou rukou trhu a snaží sa zlepšiť svoje renomé záchranou každého biznisu. Richard Sulík s Igorom Matovičom preto presadili pomoc pre cestovné k...
Zostáva vám 85% na dočítanie.