16.07.2020, 00:00

Minimálna mzda ovplyvní tisíce ľudí

Ak sa ani v roku 2020 odbory so zamestnávateľmi nedohodnú na novej minimálnej mzde, bude o nej rozhodovať vzorec určený zákonom ešte predchádzajúcou vládou. Podľa neho bude nová minimálna mzda 656 eur.

Minimálna mzda ovplyvní tisíce ľudí
Zdroj: Archív HN

Na dvere klope recesia spôsobená pandémiou koronavírusu, ktorá obmedzila výrobu, ale aj spotrebu na Slovensku a v zahraničí, pretrhala medzinárodné subdodávateľské vzťahy a ukázala nám, že nie všetko máme plne pod kontrolou. Napriek tomu ekonomika, aj keď v obmedzenej výkonnosti, musí ďalej fungovať. Ľudia musia zarábať, deti sa vzdelávať a štát sa starať o veci verejné.

Každoročne, bez ohľadu na fázu hospodárskeho cyklu, v ktorom sa krajina momentálne nachádza, je stanovovaná aj úroveň minimálnej mzdy na nasledujúci rok. Výnimkou nebude ani rok 2020, keď bude stanovená minimálna mzda platná na rok 2021. Do roku 2019 bola minimálna mzda stanovovaná štátom, pokiaľ sa odbory so zamestnávateľmi nedohodli. A tí sa nedohodli prakticky nikdy, preto o úrovni minimálnej mzdy rozhoduje štát.


Ak sa ani v roku 2020 odbory so zamestnávateľmi nedohodnú na novej úrovni minimálnej mzdy, čo je zo skúseností veľmi pravdepodobné, bude o nej rozhodovať vzorec určený zákonom ešte predchádzajúcou vládou, podľa neho bude nová minimálna mzda 656 eur.

Vzorec výpočtu minimálnej mzdy
Implementáciou vzorca do

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.