Štatistiky hovoria, že priemerný Slovák dokázal v roku 2018 vyprodukovať 427 kilogramov komunálneho odpadu, pričom zhodnotených bolo necelých 45 percent. Na skládkach tak skončilo 235 kilogramov odpadu na obyvateľa. „Ak by sme zo smetných nádob dokázali vyseparovať všetko, čo sa dá, na skládkach by skončilo len približne 68 kilogramov na obyvateľa,“ hovorí Marián Kobolka, odborník na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.
Od prvého januára 2021 musia obce a mestá zabezpečiť vykonávanie triedeného zberu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Cieľom opatrenia je eliminovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. Podľa zákona by sa mal zber kuchynského bioodpadu realizovať raz za dva týždne, ale skúsenosti z Európskej únie najčastejšie hovoria o frekvencii jedenkrát týždenne. V rodinných domoch prichádza do úvahy takzvaný vedierkový zber od domu k domu. Z panelákov je reálnejší centralizovaný zber do špecializovaných nádob. Súčasťou domácností by sa tak mali stať kompostovateľné vrecká, vedierka a pri bytových zástavbách aj hnedé nádoby. Vytriedený a vyzbieraný odpad z kuchyne sa môže zhodnotiť v bioplynových staniciach, v kompostárňach či v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Existujú obavy, že zvýšené náklady na triedený zber sa odzrkadlia v poplatkoch občanov za komunálny odpad.
Drahý kuchynský odpad
„Samosprávy majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách. Platí totiž, že čím menej odpadu obce a mestá vytriedia, tým vyššie sú poplatky za umiestnenie zmesového komunálneho odpadu na skládku,“ tvrdí Marián Kobolka. Ak by samospráva zabezpečila od januára dôsledné separovanie vyprodukované...
Zostáva vám 85% na dočítanie.