20.07.2020, 00:00

Domácnosti čaká „vedierkový zber“

Triedený zber kuchynského odpadu samosprávam zvýši náklady a občanom poplatky, je totiž náročný na logistiku aj technické zabezpečenie.

Domácnosti čaká „vedierkový zber“
Zdroj: Reuters

Štatistiky hovoria, že priemerný Slovák dokázal v roku 2018 vyprodukovať 427 kilogramov komunálneho odpadu, pričom zhodnotených bolo necelých 45 percent. Na skládkach tak skončilo 235 kilogramov odpadu na obyvateľa. „Ak by sme zo smetných nádob dokázali vyseparovať všetko, čo sa dá, na skládkach by skončilo len približne 68 kilogramov na obyvateľa,“ hovorí Marián Kobolka, odborník na komunálny odpad z portálu menejodpadu.sk.

Od prvého januára 2021 musia obce a mestá zabezpečiť vykonávanie triedeného zberu pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad. Cieľom opatrenia je eliminovať, ideálne odstrániť kuchynský bioodpad zo zmesového komunálneho odpadu. Podľa zákona by sa mal zber kuchynského bioodpadu realizovať raz za dva týždne, ale skúsenosti z Európskej únie najčastejšie hovoria o frekvencii jedenkrát týždenne. V rodinných domoch prichádza do úvahy takzvaný vedierkový zber od domu k domu. Z panelákov je reálnejší centralizovaný zber do špecializovaných nádob. Súčasťou domácností by sa tak mali stať kompostovateľné vrecká, vedierka a pri bytových zástavbách aj hnedé nádoby. Vytriedený a vyzbieraný odpad z kuchyne sa môže zhodnotiť v bioplynových staniciach, v kompostárňach či v zariadeniach na energetické využitie odpadu. Existujú obavy, že zvýšené náklady na triedený zber sa odzrkadlia v poplatkoch občanov za komunálny odpad.


Drahý kuchynský odpad

„Samosprávy majú možnosť, ako poplatky nezvyšovať – stačí začať dôkladne separovať odpad, ktorý končí v smetných nádobách. Platí totiž, že čím menej odpadu obce a mestá vytriedia, tým vyššie sú poplatky za umiestnenie zmesového komunálneho odpadu na skládku,“ tvrdí Marián Kobolka. Ak by samospráva zabezpečila

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.