Trápi vás, že pôdu, ktorú ste zdedili, neviete užívať, ani predať? Bránia vám v tom spoluvlastnícke podiely na parcelách, o ktoré sa delíte s ďalšími osobami. Dokonca medzi nimi sú aj také, ktoré sa k svojim podielom doteraz neprihlásili.
Riešením môžu byť takzvané Jednoduché pozemkové úpravy, ich postup reguluje zákon.
V obci, ale aj medzi spoluvlastníkmi na dotknutom území ich môžete vyvolať. A to v spolupráci s obcou alebo pozemkovým a lesným odborom okresného úradu. Obrátiť sa môžete aj na príslušnú sekciu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Služby špecializovaných projektantov
Môžete priamo využiť služby geodetov, ktorí sa špecializujú na pozemkové úpravy a majú za sebou už viacero zrealizovaných projektov. V závere článku prinášame aj ich zoznam a potrebné kontakty.
Vyhotovia vám štúdiu realizovateľnosti jednoduchých pozemkových úprav, analýzu vlastníckych a užívacích pomerov.
Porovnajú dotknuté územie s platným územným plánom. Pomáhajú aj pri vypracovaní žiadosti a zvyknú na tému pozemkových úprav prednášať aj obecným zastupiteľstvám.
Zriaďte si prípravný výbor
V prvom rade si ako vlastníci daného územia musíte ujasniť cieľ, ako by mali výsledné nové pozemky vyzerať, aké by mali byť na danom území cesty a mali by ste preto komunikovať medzi sebou. Zriadiť si prípravný výbor.
Počítajte, že realizácia projektov vás môže stáť zhruba od 0,45 až 1,50 eura za jeden štvorcový meter riešeného územia....
Zostáva vám 85% na dočítanie.