Medzi rodinnými domami vznikajú rôzne prevádzky, a to napriek tomu, že s nimi územný plán nepočíta. Do akej miery je teda záväzný a dá sa na jeho základe dosiahnuť, aby sa taká prevádzka – napríklad pekárne – v obytnej zóne zrušila?
„Územný plán je pre obec záväzný v každom prípade. Na druhej strane treba povedať, že nie každá ním disponuje. Zvlášť tie menšie ho nemajú, keďže jeho spracovanie je pre ne finančne náročné,“ vraví architekt Michal Burák. Myslí si však, že jeho absencia niekomu aj vyhovuje. „Ak sa prevádzka nachádza v územnom pláne v individuálnej bytovej výstavbe, je v súlade, ak nie, dá sa proti nej protestovať.“
Majitelia brzdia investície
Aj v súčasnosti sa znehodnocujú obytné zóny tam, kde sa budujú diaľnice, dochádza aj k vyvlastneniu nehnuteľností. „Stretávam sa s vypočítavosťou majiteľov určitých pozemkov, ktorí blokujú realizáciu dôležitej infraštruktúry,“ vraví Burák. Pripomína, že aj naďalej existuje inštitút vyvlastnenia. Ten má však svoj striktne daný postup. „Nejde to tak, že vám niekto vezme dom zo dňa na deň. Obec ho od vás musí odkúpiť,“ podčiarkuje architekt.
Ak sa teda rozhodnete kúpiť pozemok, stavať rodinný dom alebo chatu, overte si ešte predtým, aké má zastupiteľstvo plány s využitím okolitého územia. Odpoveď vám dá územný plán. Pravda, len tam, kde už ho má obec schválený. Pozor si musíte dávať aj na jeho zmeny. Podľa zákona by sa mali aktualizovať každých päť rokov. Realita je však podľa architekta B...
Zostáva vám 85% na dočítanie.