05.11.2020, 16:25

Nakazili ste sa koronavírusom v práci? Pozrite sa, na čo máte nárok

  • Mnohí zamestnanci sú vystavení riziku nákazy koronavírusom práve v pracovnom prostredí.
  • Svoje povinnosti si však musia plniť.
  • Ako postupovať a na čo máte nárok, ak ste sa ochorením COVID– 19 nakazili na pracovisku, vysvetľuje advokát Slavomír Slávik zo spoločnosti Slavikattorneys.
Nakazili ste sa koronavírusom v práci? Pozrite sa, na čo máte nárok
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

1. Druhy zodpovednosti zamestnávateľa 
Zamestnávateľ všeobecne zodpovedá za škodu, ktorá vznikne zamestnancovi vtedy, ak zamestnávateľ porušil právne povinnosti alebo ak úmyselne konal proti dobrým mravom pri plnení pracovných úloh. O objektívnej zodpovednosti zamestnávateľa hovoríme vtedy, ak zamestnancovi vznikla pri výkone práce škoda, hoci sa tak stalo aj bez zavinenia zamestnávateľa. Všeobecná zodpovednosť zamestnávateľa nastupuje v prípade, ak nie je daná takzvaná osobitná zodpovednosť zamestnávateľa. Zákonník práce upravuje aj niekoľko typov osobitnej zodpovednosti. Príkladom je zodpovednosť zamestnávateľa na odložených veciach, zodpovednosť pri odvracaní škody a zodpovednosť zamestnávateľa za škodu na zdraví. 

2. Ochorenie Covid 19
Ak sa zamestnanec nakazí ochorením COVID–19 pri práci, zamestnávateľovi vzniká osobitná zodpovednosť podobne ako za škodu pri pracovnom úraze alebo chorobe z povolania. Podmienky vzniku zodpovednosti zamestnávateľa sú rovnaké, avšak nároky zamestnanca sú rozdielne.

3. Podmienky vzniku nároku
Povinnosti zamestnávateľa vyplývajú z právneho p

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Do konca súťaže zostáva

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.