25.11.2020, 12:04

Investujte do úspor energií a ušetríte. Odborníci vám poradia, ako na to

Firmy aj bytové domy môžu čerpať zvýhodnené úvery a eurofondy, ktoré sú určené na zníženie spotreby energií. Podnikom prospeje energetický audit. Odborníci radia, ako neplatiť zbytočne veľa.

Investujte do úspor energií a ušetríte. Odborníci vám poradia, ako na to
Zdroj: Dreamstime

Zvýhodnené úvery bánk a eurofondy sú určené na zníženie spotreby energií

Podnikom prospeje energetický audit

Odborníci radia, ako neplatiť zbytočne veľa za elektrinu či plyn

Odpovedá Peter Blaškovitš, generálny riaditeľ Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry

1. Šesť aktuálnych výziev
Znížiť spotrebu energie, a vďaka tomu aj prevádzkové náklady, chcú mnohí podnikatelia. Aké prostriedky môžu čerpať z eurofondov?
Aktuálne máme pre podnikateľov otvorených šesť výziev z Operačného programu Kvalita životného prostredia. Ich hlavným cieľom je prispieť k prechodu na energeticky efektívne nízkouhlíkové hospodárstvo.

Pomoc smeruje do menej rozvinutých regiónov mimo Bratislavského samosprávneho kraja. Intenzita podpory pre podnikateľov sa pohybuje od 45 až po 85 percent z celkových oprávnených nákladov v závislosti od veľkosti podniku a konkrétnej výzvy.

To je zaujímavá motivácia, aby investovali do zásadných energetických opatrení. Keďže však časť prostriedkov platia z vlastných zdrojov, sú pri investíciách opatrnejší. Výzvy sú stále otvorené, a tak majú podnikatelia čas na dôslednú prípravu projektov.

2. Energetické audity
Snažia sa firmy skresať náklady na energie?
Mnohé z podnikov už aktívne začali hľadať rezervy a poznajú spôsoby, ako neplytvať energiou. Ak majú skúsených manažérov, dali si vypracovať energetické audity, ktoré identifikovali, čo majú urobiť pre zníženie spotreby a aké obnoviteľné zdroje energie sú pre nich vhodné.

Rýchlo návratné opatrenia už majú hotové, ale zásadnejšie riešenia sú finančne náročné, a tak ich odkladajú. Práve takéto zámery pokrývajú dve aktuálne výzvy pre podniky, ktoré pôsobia v priemyselných odvetviach a v nadväzujúcich službách.

3. Výška príspevku
S akou výškou príspevku môžu počítať?
Jedna z výziev je určená pre menšie projekty, kde podniky môžu získať príspevok od 20-tisíc do 200-tisíc eur s intenzitou 60 percent.

V druhej z týchto výziev, pri ktorej maximálny príspevok dosahuje až dva milióny eur, je intenzita pomoci pre veľké podniky 45 percent a mikro-, malé a stredné podniky môžu získať podporu s intenzitou 50 percent.

Podniky podporu z týchto výziev môžu využiť napríklad na zníženie energetickej náročnosti priemyselných a administratívnych budov, rekonštrukciu energetických zariadení, tiež na systémy merania a riadenia a rekonštrukciu rozvodov energie.

Súčasťou projektov môže byť aj rekonštrukcia a modernizácia vykurovacích a klimatizačných systémov v budovách, systémov prípravy teplej vody alebo vonkajšieho osvetlenia priemyselných

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.