09.12.2020, 09:00

Výšku dôchodku môžete ovplyvniť - starajte sa o svoje financie v II. a III. dôchodkovom pilieri

Najdôležitejším krokom pri sporení v druhom pilieri je výber dôchodkových fondov, v ktorých chce sporiteľ svoje peniaze zhodnocovať. Slováci zostávajú verní svojej povesti konzervatívnych investorov.

Výšku dôchodku môžete ovplyvniť - starajte sa o svoje financie v II. a III. dôchodkovom pilieri
Zdroj: Zdroj: Dreamstime

O Slovákoch, Igor Čečko, generálny riaditeľ spoločnosti Finanzpartner hovorí, že so svojimi úsporami efektívne nepracujú.

Stávajú sa zo Slovákov postupom času lepší investori?

Na Slovensku je stále veľmi nízka miera finančnej gramotnosti. Slováci sú na chvoste krajín, ktoré patria do OECD. Podľa meraní testov PISA finančná gramotnosť žiakov stagnuje už od roku 2012. V minulom roku dokázalo na štyri základné otázky, ktorými NBS testovala finančnú gramotnosť, správne odpovedať iba 9,6 percenta domácností. Od finančnej gramotnosti sa odvíja i chuť či dopyt po investičných produktoch. Aj keď Slováci investujú výrazne menej ako obyvatelia krajín západnej Európy, môžeme hovoriť o mierne sa zvyšujúcom záujme o investovanie. Podľa dostupných štatistík najväčších bankových domov, ktoré na Slovensku pôsobia, má skúsenosť s investovaním približne 18 percent ľudí.

V súčasnosti je už veľa možností, ako zhodnotiť úspory. Zostávame verní povesti konzervatívnych investorov?

Ak sa už Slováci rozhodnú investovať, najčastejšie volia konzervatívnu investičnú stratégiu. Značná časť z tých, ktorí investujú, zvolili formu investičného a kapitálového životného poistenia. Medzi ďalšie

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.