05.01.2021, 09:37

Chcete mať nižšie účty? Tu je 50 tipov, ako doma ušetriť na energiách

Pozreli ste si účty za energie a chcete byť šetrnejší? Tu sú tipy odborníkov, ako vás i drobné úpravy v byte, dome či v správaní rodiny môžu priviesť k úsporám.

Chcete mať nižšie účty? Tu je 50 tipov, ako doma ušetriť na energiách
Zdroj: Dreamstime

1. Šetrenie vďaka prestavbe domu

Renovácia či prestavba vášho starého bývania je ideálnou príležitosťou, ako znížiť svoje životné náklady vďaka úsporám na energiách. Staré domy či byty sú často zle navrhnuté, nezateplené a straty nastávajú aj kvôli starým elektrickým rozvodom. Na čo by ste nemali zabudnúť v prípade, ak sa chystáte na prerábku? Najdôležitejší faktor, ktorý si pri prestavbe musíte uvedomiť, je eliminácia tepelných strát. Cez okná, steny, podlahy či cez strechu.

2. Zateplenie príbytku

Investícia do plastových dvojskiel, trojskiel či eurookien sa určite vyplatí, keďže tým znížite tepelné straty. Na druhej strane si treba uvedomiť, že dôkladným izolovaním uzatvoríte priestor, čo môže mať za následok zvýšenie vlhkosti a tvorbu plesní. Samozrejmosťou je preto pravidelné a intenzívne vetranie, ktorým síce vymeníte vzduch, ale steny ostanú nahriate.

3. Efektívne rozdelenie priestoru

Ak ste sa už rozhodli ísť do rozsiahlejšej rekonštrukcie, rozhodne zvážte, ako čo najefektívnejšie rozdeliť priestor. Keď je to možné, oddeľte dennú a nočnú časť domu, aby ste v každej mohli udržiavať inú teplotu. Izby na spanie totiž nepotrebujete vykurovať na takú vysokú teplotu ako tie na trávenie dňa. Dennú časť orientujte na sever a nočnú na juh. Omnoho efektívnejšie tým využijete zimné slnko.

4. Rozumná elektroinštalácia

Pre výmenu elektroinštalácie sa určite väčšina ľudí rozhodne pre protipožiarnu bezpečnosť. Určite je to najvýznamnejší dôvod na tento krok. Nová elektroinštalácia však môže oproti starej ešte aj znížiť straty a pomôcť ušetriť. Navyše efektívnym rozmiestnením a počtom zásuviek na miestach, kde ich potrebujete, znížite straty elektrickej energie, ktoré sa vytvárajú pri zbytočnom využívaní predlžovačiek.

5. Nové zariadenia

Pri rozsiahlejšej investícii zvážte aj to, či nenakúpiť i šetrnejšie zariadenia vo vyššej energetickej triede. Či už ide o spotrebiče na dennú potrebu, ako chladničku či práčku, alebo o systémové zariadenia, ako je kondenzačný kotol na vykurovanie, tepelné čerpadlo či solárne systémy. Očakávania, ktoré máte od nového bývania, však môžu často prekročiť únosnú finančnú hranicu návratnosti. Na stole je preto otázka, či sa vám viac nevyplatí starý dom za niekoľko tisíc eur zbúrať a postaviť na jeho mieste nový, nízkoenergetický.

6. Alternatívne stavebné materiály

Takýto druh materiálov sa dostáva v modernom stavebníctve čoraz viac do popredia. Nielen pre pozitívny vplyv na životné prostredie, ale aj pre dostupnú cenu a v neposlednom rade pre vynikajúce izolačné vlastnosti. Medzi najrozšírenejšie patrí drevo, slama, hlina či ovčia vlna.

7. Konopné stavby

Konopné stavby sú známe ako domy s pozitívnou uhlíkovou stopou. Konope sa využívalo v stavebníctve už pred stáročiami. Uplatnenie si našlo hlavne pre svoje dobré izolačné vlastnosti a pevnosť. Existuje niekoľko spôsobov jeho využitia. Konopné vlákna sa používajú ako izolácie malých rozmerov, napríklad vodovodných alebo plynových rúr. Vhodné sú však aj na zatepľovanie vo väčších rozmeroch. Z podobného materiálu, ako sa vyrábajú konopné izolačné dosky, dokážete postaviť aj steny úplne nového domu. Ten bude vďaka vynikajúcim izolačným vlastnostiam konope spĺňať požiadavky nízkoenergetickej stavby, je odolný proti vlhkosti, ohňu, plesniam, hubám, hlodavcom a je aj vynikajúco odhlučnený.

8. Výmena halogénových žiaroviek za LED-ky

Halogény spotrebujú približne päťkrát viac energie ako LED žiarovky. Okrem toho LED žiarovky majú niekoľkonásobne dlhšiu životnosť. Aj pri vyššej nákupnej cene tak možno v konečnom dôsledku ušetriť. Kým halogénová žiarovka vydrží približne 2-tisíc hodín, čo pri využití približne tri hodiny denne vychádza približne na dva roky, LED svieti až 25-tisíc hodín, teda aj viac ako 20 rokov. Navyše ceny LED žiaroviek za posledné roky klesli. EÚ predpokladá, že každá LED žiarovka ušetrí spotrebiteľom počas svojho života približne 115 eur, a teda zabezpečí návratnosť za cenu nákupu menej než rok.

9. Úsporná sprchovacia hlavica

Výberom vhodnej úspornej sprchovej hlavice sa dá výrazne ušetriť. Investícia sa vráti pri tých najlacnejších už za necelý rok. Úspora vody v domácnosti sa netýka len obmedzenia samotnej spotreby, ale aj energie potrebnej na jej ohrev. V prípade úspornej hlavice môže byť ročná úspora pri priemernej dobe sprchovania 15 minút denne v trojčlennej rodine od 19 do 42 eur ročne, pričom cena novej štartuje už pri sume 25 eur. Ak má navyše aj zabudovaný obmedzovač prietoku alebo tlačidlo Eco, dá sa znížiť spotreba vody pri sprchovaní až o 40 percent. Všetko však závisí od intenzity a dĺžky sprchovania. Voda vo vodovodnej sieti bez obmedzovača prietoku má prietok až 16 litrov za minútu. Šetriaca sprcha má prietok úsporných iba 5,7 litra za minútu, priemer sa pohybuje okolo siedmich litrov. Trojčlenná rodina ušetrí najmenej, ak používa ako hlavný zdroj na prípravu teplej vody tuhé palivo z verejného vodovodu. Pri priemernom čase sprchovania 15 minút a prietoku sprchovacej hlavice sedem litrov za minútu ide o ročné ušetrenie 19 eur – na vode 14 a na ohreve päť eur. O päť eur ročne viac sa ušetrí za tých istých podmienok, ale ak je hlavným zdrojom na prípravu vody plyn. Podobne ako v predošlom prípade je ušetrenie na vode 14 eur, no pri ohreve už desať eur. Až 36 eur dokáže táto rodina usporiť, ak používa pri sprchovaní úspornou hlavicou centrálny ohrev. Aj v tomto prípade sa ušetrí 14 litrov vody, no pri ohreve je to až 22 eur. Najideálnejšie je zohrievanie elektrinou, lebo možno ušetriť 42 eur, z toho na ohreve až 28 eur. Najideálnejšie je pri príprave teplej vody pre domácnosť zohrievanie elektrinou. Trojčlenná rodina na ňom dokáže pri priemernom čase sprchovania 15 minút denne ušetriť až do 42 eur, z toho na ohreve až 28 eur.

10. S klimatizáciou obozretne

Podobne ako vykurovanie v zime patrí medzi najvýznamnejších žrútov elektriny počas leta klimatizácia. Ak chcete jej spotrebu aspoň trochu optimalizovať, držte sa niekoľkých jednoduchých pravidiel. Vetrajte šetrne – teda najprv vyvetrajte a až potom zapnite klimatizáciu. Práve súčasné vpúšťanie teplého vzduchu z vonkajšieho prostredia dá klimatizácii poriadne zabrať, čo znamená zbytočné vysokú spotrebu energie. Všeobecné pravidlo tiež hovorí, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by zo zdravotných dôvodov nemal presahovať sedem stupňov Celzia. Ak si toto pravidlo osvojíte, zabránite prílišnému „preklimatizovaniu“ miestností a okrem zdravia odľahčíte aj peňaženku. Nezabudnite ani na servis. Pravidelne kontrolujte kondenzačnú nádobu, chladiacu kvapalinu a čistite filter. Klimatizáciu je dobré vypnúť v čase, keď nie ste v miestnosti, šetrí to energiu. No zariadenie nevypínajte príliš často, pretože to spôsobí opačný efekt a spotreba sa zvýši.

11. Sušenie na slnku

Medzi ďalšie spôsoby šetrenia patrí aj sušenie na slnku namiesto v sušičke, keďže tá patrí medzi energeticky náročné spotrebiče. Taktiež môžete využívať dažďovú vodu, najmä pri bývaní v dome, na zavlažovanie v záhradách a pomôže aj inštalácia vonkajších žalúzií. Ak ste boli počas leta na dovolenke v niektorej z juhoeurópskych krajín, určite ste si všimli, že priestory zatemnené vonkajšími žalúziami boli aj v horúcich dňoch príjemne chladné. Využívanie vonkajších žalúzií tak môže zabezpečiť úsporu na klimatizácii či dokonca jej úplnú nepotrebnosť.

12. Umývačka riadu

Tento spotrebič je skutočný pomocník šetriaci okrem času aj spotrebu vody a energie, keďže vodu si ohreje sama. Kým v minulosti sa zákazníci spravidla rozhodovali len na základe ich ceny, v súčasnosti už je žiaduce brať do úvahy aj prevádzkové náklady súvisiace so spotrebou elektriny a vody. Umývačka by sa mala využívať ekonomicky, čiže zapínajte ju, až keď je celkom naplnená, inak požadovanú úsporu nedosiahnete. Práve preto si treba dobre zvážiť objem vnútorného priestoru už pri kúpe. Výber správnej veľkosti závisí od množstva použitého riadu. Vo všeobecnosti je umývačka široká 40 cm vhodná pre jedno- až dvojčlennú domácnosť. Troj- a viacčlenná zostava skôr využije umývačku väčších rozmerov so šírkou 60 cm. Pravidelne čistite filtre na zachytávanie nečistôt a dvierka umývačky nechávajte pootvorené, čerstvý vzduch predchádza vlhkosti a vzniku plesní. Ak to nie je nevyhnutné, v umývačke nepoužívajte program predumytia a pri menej znečistenom riade radšej využívajte nižšie teploty umytia. Môžete tým viac ušetriť.

13. Chladiace spotrebiče všeobecne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 73% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.