StoryEditor

Týždeň neprial rope ani zlatu

02.12.2007, 23:00
Ropa bola uplynulý týždeň znovu v centre pozornosti obchodníkov a výsledkom bolo divoké obchodovanie. To vyústilo do najväčšieho týždenného poklesu za posledných dva a pol roka.

Pokým v závere predchádzajúceho týždňa sa ropa na dosah priblížila magickej hranici 100 dolárov za barel, ostatných päť dní prinieslo výrazné vytriezvenie nejedného obchodníka dúfajúceho v pokorenie tejto úrovne. Na trhu prevládli obavy zo spomalenia hospodárskeho rastu v USA a Európe, čo by výrazne znížilo dopyt po čiernom zlate. Takisto na trh dorazili správy hovoriace o zvýšení produkcie zo strany Saudskej Arábie. Tá mala už v novembri zvýšiť svoju ťažbu a tým ešte viac upokojiť obchodníkov na trhu obávajúcich sa nedostatku tejto suroviny. Tento týždeň bude zasadať kartel OPEC, no neočakáva sa rozhodnutie o ďalšom zvyšovaní kvót. Výsledkom bola masívna vlna výpredajov na trhu, ktorá stlačila cenu ropy až pod 90-dolárovú hranicu. Jedinou výnimkou z tejto vlny predajov bol utorok, keď miernu
paniku vyvolala správa o explózii na ropovode z Kanady do USA. Aj táto reakcia však bola len krátkodobá a skoré obnovenie dodávok cez tento ropovod vrátilo na trh "medvediu" náladu. Neutrálna správa o stave zásob v USA, hovoriaca len o veľmi miernom poklese zásob ropy, len posmelila presvedčenie, že jej cena je stále nadhodnotená a mala by klesnúť ešte hlbšie.

Pozvoľný pád
Prvý mesačný pokles od júna má za sebou aj zlato. Odkedy na začiatku novembra dosiahlo 27-ročné maximum na úrovni 848 dolárov za trojskú uncu, jeho cena pozvoľne padá nadol. Tento pokles sa zrýchlil v uplynulých dňoch, čomu pomohla aj oslabujúca cena ropy a dolár, ktorý sa dokázal konečne odraziť z miním oproti euru. Nižšie ceny ropy znamenajú aj nižšie ceny energií, čo následne znižuje riziko inflácie. Zlato vnímajú investori práve ako prostriedok na zabezpečenie sa proti rastúcej cenovej hladine, pri znižovaní hrozby vysokej inflácie pochopiteľne klesá aj dopyt po žltom kove. K tomu sa pridal aj dolár, ktorý konečne potešil svojich držiteľov. Americká mena sa odrazila z miním oproti euru a zaznamenala týždenný nárast ceny o 1,5 %. Takýto silný tlak zo strany externých faktorov priniesol aj vlnu predajov a cena vzácneho kovu klesá už štyri dni za sebou.
Káva je drahšia
Na najvyššiu úroveň za posledných šesť týždňov vystúpila cena kávy. Na trhu sa vo veľkom špekuluje, že tohtoročná úroda v Brazílii by mohla byť nižšia ako analytici predtým predpokladali. Jedna súkromná spoločnosť odhadla tohtoročnú úrodu v tejto juhoamerickej krajine, ktorá je zároveň aj najväčším producentom kávy na svete, na 43 miliónov vriec, keď pôvodný odhad hovoril o úrode na úrovni 50 miliónov vriec. Menšia úroda u najväčšieho producenta na svete je, samozrejme, zdrojom obáv u obchodníkov a podpísala sa aj pod posledný nárast ceny.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. november 2024 09:29