StoryEditor

Overte si aktuálny stav vlastníctva

22.04.2021, 08:34
Každý jeden údaj na liste vlastníctva je dôležitý. Zápis práv k nehnuteľnostiam sa riadi striktne katastrálnym zákonom, upozorňuje Peter Molnár, realitný maklér.

1.  Existujú tri spôsoby zápisu údajov na list vlastníctva
Práva k nehnuteľnostiam sa do katastra zapisujú buď vkladom, záznamom, alebo poznámkou.
„Podľa toho zápisy práv k nehnuteľnostiam majú buď právotvorné, evidenčné, alebo predbežné účinky. Vklad je vlastne úkon okresného úradu, ktorým vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Záznam plní evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam,“ vysvetľuje realitný maklér.

Poznámkou príslušný okresný úrad, jeho katastrálny odbor vyznačí skutočnosť, ktorá sa vzťahuje na nehnuteľnosti alebo na osobu a nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.

Práva k nehnuteľnostiam sa vpisujú do listu vlastníctva a do súboru popisných informácií katastra. Stávajú sa tak hodnovernými, prípadne aj záväznými údajmi katastra. K tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa okresnému úradu doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti.

Rada realitného makléra: Netreba zabúdať, že právny stav sa môže na liste vlastníctva v čase od realizácie obhliadky po podpis rezervačnej zmluvy alebo kúpnej zmluvy zmeniť. Určite odporúčam pred každým právnym úkonom skontrolovať aktuálny stav na liste vlastníctva. Overiť si najmä, či nedošlo k zápisu ťarchy či zmene vlastníka a podobne, aby ste nemuseli neskôr riešiť
zbytočné problémy.

2. Vkladové konanie sa končí rozhodnutím

Vkladovým konaním na okresnom úrade, jeho katastrálnom odbore, prechádzajú všetky tie zmluvy, ktoré určil katastrálny zákon. Zapisujú sa do katastra vkladom, ak katastrálny zákon neustanovuje inak. Dňom vk...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-05-03 09:54:40 - Feat.: - Title: Takto vyzeralo Slovensko v čase dinosaurov. Interaktívna mapa ukazuje, ako sa kontinenty posúvali v priebehu 750 miliónov rokov 02 - Modified: 2023-05-02 13:39:49 - Feat.: - Title: Miliarda dolárov? Žiaden problém. Klub NHL chcú herec Ryan Reynolds, majetný biznismen i rapper Snoop Dogg 03 - Modified: 2023-04-28 22:00:00 - Feat.: - Title: Štátne škôlky nie sú zadarmo. V Bratislave za školné zaplatíte 60, tie nitrianske pýtajú 20 eur (+ cenník) 04 - Modified: 2023-04-20 09:10:33 - Feat.: - Title: Franšíza ako recept na úspešné podnikanie? Uspieť vôbec nemusí byť jednoduché! 05 - Modified: 2023-04-25 08:58:46 - Feat.: - Title: Návšteva katastra sa nakoniec až tak nepredraží. Odkedy teda začne platiť nový cenník?
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
03. jún 2023 19:11