22.04.2021, 08:34

Overte si aktuálny stav vlastníctva

  • Stav vlastníctva sa môže meniť každú chvíľu
  • Plomba na nehnuteľnosti signalizuje zmeny
  • Ako spísať zmluvu, ktorá prejde katastrom - prinášame vzor kúpnej zmluvy na byt
  • Nezabudnite doručiť zmluvu do katastra s návrhom na vklad - prinášame vzor, ako ho spísať s radami advokátky a realitného makléra
Overte si aktuálny stav vlastníctva
Zdroj: Dreamstime

1.  Existujú tri spôsoby zápisu údajov na list vlastníctva
Práva k nehnuteľnostiam sa do katastra zapisujú buď vkladom, záznamom, alebo poznámkou.
„Podľa toho zápisy práv k nehnuteľnostiam majú buď právotvorné, evidenčné, alebo predbežné účinky. Vklad je vlastne úkon okresného úradu, ktorým vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Záznam plní evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam,“ vysvetľuje realitný maklér.

Poznámkou príslušný okresný úrad, jeho katastrálny odbor vyznačí skutočnosť, ktorá sa vzťahuje na nehnuteľnosti alebo na osobu a nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.

Práva k nehnuteľnostiam sa vpisujú do listu vlastníctva a do súboru popisných informácií katastra. Stávajú sa tak hodnovernými, prípadne aj záväznými údajmi katastra. K tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa okresnému úradu doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti.

Rada realitného makléra: Netreba zabúdať, že právny stav sa môže na liste vlastníctva v čase od realizácie obhliadky po podpis rezervačnej zmluvy alebo kúpnej zmluvy zmeniť. Určite odporúčam pred každým právnym úkonom skontrolovať aktuálny stav na liste vlastníctva. Overiť si najmä, či nedošlo k zápisu ťarchy či zmene vlastníka a podobne, aby ste nemuseli neskôr riešiť
zbytočné problémy.

2. Vkladové konanie sa končí rozhodnutím

Vkladovým konaním na okresnom úrade, jeho katastrálnom odbore, pre

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 83% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.