1. Existujú tri spôsoby zápisu údajov na list vlastníctva
Práva k nehnuteľnostiam sa do katastra zapisujú buď vkladom, záznamom, alebo poznámkou.
„Podľa toho zápisy práv k nehnuteľnostiam majú buď právotvorné, evidenčné, alebo predbežné účinky. Vklad je vlastne úkon okresného úradu, ktorým vzniká, mení sa alebo zaniká právo k nehnuteľnostiam. Záznam plní evidenčné funkcie, ktoré nemajú vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam,“ vysvetľuje realitný maklér.
Poznámkou príslušný okresný úrad, jeho katastrálny odbor vyznačí skutočnosť, ktorá sa vzťahuje na nehnuteľnosti alebo na osobu a nemá vplyv na vznik, zmenu ani na zánik práv k nehnuteľnostiam.
Práva k nehnuteľnostiam sa vpisujú do listu vlastníctva a do súboru popisných informácií katastra. Stávajú sa tak hodnovernými, prípadne aj záväznými údajmi katastra. K tej istej nehnuteľnosti sa zapisujú v poradí, v akom sa okresnému úradu doručili zmluvy, verejné listiny alebo iné listiny o vzniku, zmene alebo zániku práva k nehnuteľnosti.
Rada realitného makléra: Netreba zabúdať, že právny stav sa môže na liste vlastníctva v čase od realizácie obhliadky po podpis rezervačnej zmluvy alebo kúpnej zmluvy zmeniť. Určite odporúčam pred každým právnym úkonom skontrolovať aktuálny stav na liste vlastníctva. Overiť si najmä, či nedošlo k zápisu ťarchy či zmene vlastníka a podobne, aby ste nemuseli neskôr riešiť
zbytočné problémy.
2. Vkladové konanie sa končí rozhodnutím
Vkladovým konaním na okresnom úrade, jeho katastrálnom odbore, prechádzajú všetky tie zmluvy, ktoré určil katastrálny zákon. Zapisujú sa do katastra vkladom, ak katastrálny zákon neustanovuje inak. Dňom vk...
Zostáva vám 85% na dočítanie.