25.05.2021, 00:00

Pokuta je už za mobil v ruke

Šoféri zažívajú na cestách rôzne zložité situácie. Ako vytvoriť záchranársku uličku, kedy vám hrozí pokuta za telefón a ktoré ďalšie pravidlá musíte dodržať, vysvetľujú odborníci.

Pokuta je už za mobil v ruke
Zdroj: Pexels (Ilustračná snímka)

1. Tvorenie priechodu

Kolóny vozidiel v cestnej premávke patria ku každodennému životu vodičov, a to najmä vo väčších mestách. Nezriedka sa nám stáva, že vodiči stoja v kolóne vozidiel a zrazu počujú zvuk výstražného zariadenia, ktorý používajú vozidlá s právom prednostnej jazdy. Ako treba v takej chvíli postupovať?

Posádky takýchto vozidiel sa spravidla ponáhľajú k rôznym situáciám, v ktorých sa nachádzajú osoby ohrozené na živote alebo na zdraví. Snažíme sa čo najefektívnejšie presunúť vozidlo, aby sme umožnili prejazd vozidlu s právom prednostnej jazdy.

2. Reakcia v predstihu

Mnohí z vodičov na cestách sa stretnú s takými prípadmi, keď nebolo možné plynulo pokračovať v jazde z toho dôvodu, že vodič pred nimi nevedel na situáciu v predstihu zareagovať. Aký postup udáva legislatíva?

Povinnosť vytvoriť záchranársku uličku a postupy pre vodičov v takejto situácii boli zapracované až v novele zákona o cestnej premávke s účinnosťou od 1. apríla 2020.

3. Povinnosti zo zákona

Aké povinnosti má vodič v súvislosti s umožnením prejazdu vozidla s právom prednostnej jazdy?

Príslušné ustanovenie zákona o cestnej premávke hovorí o tom, že pri hustote cestnej premávky, ktorá vyvolá vznik kolóny stojacich vozidiel na diaľnici alebo na smerovo rozdelenej ceste mimo obce s najmenej dvomi jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy, je vodič vozidla povinný pri súbežnej jazde vykonať taký jazdný úkon, ktorý umožní vytvorenie záchranárskej uličky v strede medzi dvoma jazdnými pruhmi a v úsekoch s viac ako dvomi jazdnými pruhmi medzi ľavým jazdným pruhom a k nemu priliehajúcim jazdným pruhom.

4. Potrebný čas

Pri vytváraní záchranárskej uličky je vodič v nevyhnutne potrebnom čase oprávnený vojsť aj na miesta, kde je to inak zakázané, ak tým neohrozí iného účastníka cestnej premávky. O čo ide?

Aplikovanie uvedeného ustanovenia v praxi znamená, že záchranársku uličku je vodič povinný vytvárať už pri spomaľovaní, respektíve pri zastavovaní vozidla za vozidlami, ktoré pred ním spomaľujú, prípadne zastavujú z dôvodu vzniku

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.