StoryEditor

Ropa sa vrátila k "šesťdesiatke"

09.11.2008, 23:00

Uplynulý týždeň sa niesol v znamení amerických prezidentských volieb. Pre niektorých obchodníkov je určite víťazstvo Barracka Obamu a demokratov, ktorí získali Biely dom, výraznú väčšinu v Senáte aj Snemovni reprezentantov, dôvodom na znepokojenie, avšak prepady väčšiny trhov v stredu a vo štvrtok to úplne nevysvetľuje. Pravdou skôr zostáva, že po tom, ako sa vyjasnilo v otázke nového amerického prezidenta, sa investori vrátili späť k sledovaniu ekonomických správ, a tie stále naznačujú nepriaznivé vyhliadky do budúcnosti. Cena ropy sa v priebehu piatich dní prepadla o ďalších desať percent, výraznejšie straty zaznamenali aj kukurica (--6 %), pšenica (--2,4 %) či meď (--7,2 %).
Počiatočná nádej
Pritom v úvode týždňa to vyzeralo pre viaceré komodity vrátane ropy nádejne. Americký dolár znovu strácal na sile, keď sa akciové indexy vo svete pomaly spamätávali a opäť rástli. Nákupy dolára ako bezpečnej investície v neľahkých časoch sa znížili a obchodníci začali veriť aj ostatným svetovým menám. Slabší dolár bol konečne aj impulzom pre viaceré komodity.
Ropa potvrdila, že okolo úrovne 60 dolárov sa nachádza dôležitá technická úroveň, ktorá jej bránila v ďalšom poklese. Slabší dolár a väčšia dôvera investorov pomohli rope aspoň k miernemu odrazu na vyššie hodnoty. Najúspešnejšia bola počas utorka, keď si pripísala denný zisk až 10 percent. Hneď v ďalší deň sa situácia otočila. Ropa zaznamenala novú vlnu strát, z ktorej sa už do konca týždňa nedokázala spamätať a v piatok zatvorila tesne nad úrovňou 61 dolárov za barel.
Nižšia spotreba
Obchodníkov nepotešili hlavne nové údaje od amerického ministerstva pre energetiku. To informovalo, že spotreba ropy v USA klesla v roku 2008 oproti roku 2007 o jeden milión barelov denne, čo predstavuje zhruba päť percent dopytu zo strany najväčšieho spotrebiteľa ropy na svete. Ministerstvo informovalo aj o ďalšom náraste zásob benzínu a destilátov, ktoré sa zdvihli zo svojich extrémne nízkych úrovní, na ktorých boli ešte pred dvomi mesiacmi.
Nachádzame sa tak v situácii, keď zásob ropy a ropných produktov je dostatok, ich spotreba ďalej klesá a navyše svetovému hospodárstvu hrozí recesia. Podľa aktuálnych informácií sa ekonomika v eurozóne prepadla do recesie, americká by ju mohla nasledovať už v tomto kvartáli a výrazne sa spomaľujú aj ďalšie svetové ekonomiky. Napriek tomu, že je priestor na pokles cien čierneho zlata k hranici 50 dolárov za barel, myslím si, že sa blíži čas, keď cena dosiahne svoje dno.
Spomalenie znamená menší luxus
Pohyby amerického dolára veľmi pozorne sledujú hlavne obchodníci so zlatom. Cena žltého kovu za sebou tiež nemá veľmi pozitívne obdobie, keď obavy zo spomaľovania celosvetového hospodárstva dopadajú aj na túto komoditu. Nižší ekonomický rast vo svete by mal so sebou priniesť aj nižší dopyt po luxusných predmetoch, napríklad i výrobkov zo zlata. To je hlavný dôvod, prečo sa cena zlata nachádza na úrovniach zhruba o tretinu nižších ako v marci, keď dosahovala svoje historické maximá.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. november 2024 09:22