StoryEditor

Úverová kríza je hlbšia, ako sa očakávalo

14.11.2007, 23:00

Problémy spojené s americkou krízou hypotekárnych úverov sú väčšie, než sa doteraz všeobecne predpokladalo. Tento pesimistický odhad vyslovil Hamilton James, predseda Predstavenstva Blackstone, jednej z najväčších spoločností spravujúcej fondy súkromného kapitálu.
Dôsledky krízy na americkom hypotekárnom trhu, ktorá prepukla v lete tohto roku, pocítil finančný sektor na celom svete. Zasiahli aj také investičné banky, ako sú Merrill Lynch, UBS či Citigroup, ktoré zaznamenali veľké straty.

Zlepšenie až na budúci rok?
Varovanie vyslovil Hamilton James v pondelok, keď prezentoval hospodárske výsledky Blackstone za tretí štvrťrok. Podľa Jamesa sú príčiny krízy úverov poskytovaných rizikovým klientom varujúce. "Tá čierna diera je hlbšia, temnejšia a hrozivejšia, než si investori mysleli," povedal James. Eskalácia krízy by si preto mohla vyžiadať na Wall Streete ďalšie obete.
Nálada na trhu bola poznamenaná otrasením dôvery. "(Bankám) nie je jasné, čo sa bude diať," opísal príčiny zdržanlivosti investorov James. Výkonný riaditeľ Blackstone Stephen A. Schwarzman povedal, že tvrdšie úverové podmienky utlmili nákupy spoločností. James nepredpokladá, že by sa zmätky na trhu vyvolané krízou hypoték rizikovým klientom vyriešili skôr ako niekedy v priebehu budúceho roka.
Kríza na hypotekárnom trhu ponúka príležitosť na zaujímavé zisky. Podľa denníka Wall Street Journal by na kríze mohol zarobiť napríklad americký investor a miliardár Warren Buffett. Jeho spoločnosť Berkshire Hathaway, ktorá má na účte viac než 45 miliárd dolárov, by sa mohla s úspechom zamerať na poistenie investičných rizík. "Buffet môže na dnešnom strachu veľa zarobiť," povedal pre denník Glenn Tongue z hedgeového fondu T2 Partners.
Akcie Blackstone po pondelkovom oznámení štvrťročných výsledkov, ktoré zaostali za očakávaním, klesli o 8,3 percenta na 22,26 dolára za akciu, čo predstavuje najväčší pokles od júnového uvedenia na trh. Ale hedgeové fondy spravované Blackstone vykázali za tri mesiace nárast príjmov o 88 percent.

Kolísavá nálada
Dôsledky americkej hypotekárnej krízy sa prejavujú výrazne i v Európe, ale inde, ako napríklad v Japonsku, nie sú citeľné. Pokles britského trhu s nehnuteľnosťami sa ukazuje oveľa zreteľnejší než v roku 2005. Vyplýva to z prehľadu zostavovaného renomovanými realitnými agentúrami.
Z hodnotenia Royal Institution of Chartered Surveyors vyplýva, že ceny nehnuteľností klesli vo všetkých oblastiach Británie, a to i v najviac prosperujúcom Londýne. Negatívne očakávanie, čo sa týka cien nehnuteľností, predstavuje najväčšiu zmenu nálady v porovnaní s minulým rokom.
Na rozdiel od pesimizmu na britskom trhu s nehnuteľnosťami podobný sektor v Japonsku vykazuje solídne základy. "Je stále ešte veľa zahraničných investorov, ktorí majú veľký záujem o japonský trh s nehnuteľnosťami," povedal Koičiro Obu, analytik realitného trhu z Deutsche Securities v Tokiu. Preto nepredpokladá, že by sa tento trend v krátkej budúcnosti zmenil.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
22. december 2024 19:25