StoryEditor

Prijatie eura by nemalo spôsobiť zdražovanie

18.08.2003, 00:00
Vládnuca švédska strana Sociálnych demokratov v uplynulom týždni začala stupňovať kampaň za prijatie eura a uisťuje občanov, že po prijatí spoločnej európskej meny spotrebiteľské ceny nebudú rásť a dokonca možno klesnú.

Vládnuca švédska strana sociálnych demokratov v uplynulom týždni začala stupňovať kampaň za prijatie eura a uisťuje občanov, že po prijatí spoločnej európskej meny spotrebiteľské ceny nebudú rásť a dokonca možno klesnú. V snahe oponovať odporcom eura pred blížiacim sa referendom, ktoré sa bude konať 14. septembra, sociálni demokrati odhodlane presviedčajú švédsku spoločnosť, že prechod nebude spojený so skrytým a neodôvodneným zvyšovaním cien.
"Aby sme spotrebiteľov uistili o ich prospechu z výhod spoločnej meny, bude vytvorená komisia pre ceny a hospodársku súťaž," informujú sociálni demokrati vo svojom manifeste k referendu. Komisia by mala pozorne sledovať maloobchod, bankovníctvo, poisťovníctvo, stavebný sektor, energetiku, hotelierstvo, ceny reštauračných zariadení a verejný sektor. Jej úlohou bude zabezpečiť, aby nikto nezneužil počiatočnú neskúsenosť spotrebiteľov na presadenie vyšších cien tovarov a služieb. Pritom obvinenia z rozšíreného skrytého zvyšovania cien nepriaznivo poznačili uvedenie eurobankoviek a mincí v 12 štátoch eurozóny v januári 2002.
Švédi chcú podobným udalostiam predísť, komisia pre ceny a hospodársku súťaž "posilní tlak smerom na znižovanie cenovej hladiny počas prechodu na euro", povedal minulý týždeň predseda švédskej vlády Goeran Persson na stretnutí asi 600 členov jeho strany. Aj keď sociálni demokrati v kampani za prijatie eura podporujú spoločnú európsku menu, stále im ostáva presvedčiť veľa vlastných voličov o potrebe výmeny švédskej koruny za euro. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky, zverejneného v piatok inštitútom Sifo, až 49 % voličov je za zachovanie terajšej meny a len 34 % podporuje prijatie eura. V podobnom trende sa výsledky prieskumu vyvíjajú už deväť mesiacov. Výrazne sa však odlišuje od prieskumov z korporátneho sektora. V piatok zverejnený prieskum ukázal, že euro podporuje až 80 % malých podnikov a takmer všetky veľké firmy. Vláda totiž menším proexportne orientovaným firmám sľúbila, že okrem výhod spoločnej meny im pri vstupe na eurotrh poskytnú aj všetku potrebnú právnu a lingvistickú pomoc. Na presvedčenie ostatného obyvateľstva má vláda a nadnárodné švédske podniky, ktoré podporujú spoločnú európsku menu, ešte štyri týždne. Ak Švédi 14. septembra podporia výmenu koruny za euro, krajina by mala prijať menu v roku 2006. Ak bude referendum neúspešné, podľa ministerky zahraničia Anny Lindhovej dostanú druhú šancu najskôr v roku 2011 alebo 2012.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
31. máj 2023 13:27