Barroso ocenil úsilie, ktoré vyvíja slovenská vláda na dosiahnutie svojho cieľa a vyjadril týmto snahám podporu zo strany komisie.
"Je to naozaj veľký signál zaviazanosti k Európe. Verím, že jasný harmonogram bude mať pozitívny vplyv na hospodárstvo krajiny a môže zohrávať podpornú úlohu," vyhlásil predseda.
Posilnenie úsilia
Fico, ktorý sa v pondelok stretol s komisárom pre finančné a menové otázky Joaquínom Almuniom a vystúpil v ekonomickom výbore Európskeho parlamentu, zopakoval, že slovenská vláda urobí všetko pre to, aby dala slovenským občanom možnosť používať euro od začiatku roka 2009.
V otázke kritérií, ktoré musí Slovensko na dosiahnutie tohto cieľa splniť, Barroso vyjadril presvedčenie, že vláda bude pokračovať vo svojom doterajšom úsilí a v prípade možnosti ho posilní. Zároveň vylúčil, že sa o vstupe SR do eurozóny bude rozhodovať na základe politických kritérií.
"Budem rád, ak Slovensko vstúpi do eurozóny v stanovenom roku. Bude to dobré nielen pre krajinu, ale aj pre Európsku úniu. Posudzovanie pripravenosti Slovenska zo strany Európskej komisie a Európskej centrálnej banky sa bude opierať o objektívne základy, nebolo by možné riadiť eurozónu a EÚ, ak by sa rozhodovalo na základe našich politických preferencií. Existujú objektívne kritériá, ktoré treba rešpektovať," konštatoval šéf komisie.
Kritériá splníme
Fico v Bruseli počas všetkých stretnutí zdôrazňoval, že Slovensko splní kritériá týkajúce sa inflácie a deficitu a že plán Slovenska na konsolidovanie verejných financií je veľmi ambiciózny.
"Deficit v roku 2006 bol 3,7 percenta hrubého domáceho produktu, v roku 2007 to bude 2,5 percenta HDP, to je pokles o 1,2 percenta HDP a ak očakávame, že v roku 2010 bude deficit 0,8 percenta HDP, tak si myslím, že ide o absolútne ambiciózny plán pre konsolidáciu verejných financií. Toto je maximum, čo môže slovenská vláda urobiť, pretože čelíme veľkým sociálnym výzvam a nechcem obetovať ľudí," podčiarkol Fico.
Demokracia je živá
V súvislosti s nedávnou vládnou krízou na Slovensku Barroso povedal, že Brusel nekomentuje interné politické záležitosti krajiny a je na slovenských politikoch, aby problémy vyriešili. Ako ďalej dodal, demokracia je živá vo všetkých členských krajinách únie a v demokracii neexistuje žiaden politický problém, pre ktorý by sa nedalo nájsť demokratické riešenie.
"Sledujeme situáciu na Slovensku s veľkým záujmom od jeho vstupu do Európskej únie a krajina naozaj robí veľký pokrok. Je dôležité, aby Slováci vedeli, že práve vďaka vstupu do Európskej únie je Slovensko dôveryhodnejšie pre investorov, je veľmi otvorenou ekonomikou a myslím si, že jeho členstvo v EÚ tiež poháňa ekonomické a sociálne reformy, takže naozaj to bol doteraz veľký úspech a verím, že to tak bude aj v budúcnosti," uzavrel Barroso.
Fico v Bruseli debatoval so šéfom komisie aj o jadrovom fóre, ktoré sa konalo pred niekoľkými dňami v Bratislave, o energetike a klimatických zmenách, ako aj o čerpaní prostriedkov z eurofondov. Barroso vyjadril presvedčenie, že Slovensko dokáže financie, ktoré bude mať k dispozícii v rokoch 2007 až 2013, maximálne využiť.
StoryEditor
Brusel verí, že euro stihneme
Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dúfa, že Slovensko vstúpi do eurozóny v roku 2009. Šéf komisie to konštatoval po stretnutí so slovenským premiérom Robertom Ficom, ktorý prišiel do Bruselu predstaviť aktuálny konvergenčný plán SR.