StoryEditor

Notebooky priniesli radosť z učenia

25.06.2009, 00:00
Vyučovanie budúcnosti. Správne používanie technológií zlepšuje vedomosti a zvyšuje sebadôveru.

Používanie modernej techniky, konkrétne notebookov a interaktívnej tabule, zvyšuje motiváciu žiakov aj učiteľov a podporuje záujem o štúdium.

Potvrdil to výskum tímu z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý sa zaoberal prínosmi 1:1 computingu, teda spôsobu vzdelávania, v rámci ktorého má každý žiak v triede svoj vlastný notebook.

Notebook pre každého
Vďaka projektu Notebook pre každého žiaka, ktorý priniesla na Slovensko spoločnosť Microsoft v rámci iniciatívy Potenciál bez hraníc, si môžu žiaci dvoch tried na základných školách v Trstenej a Bošanoch vyskúšať vyučovanie budúcnosti.

Na základe hodnotenia oboch škôl, ktoré sa zapojili do projektu, tím výskumníkov z Katedry psychológie a patopsychológie Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave zistil, že používanie notebookov pomáha učiteľom vytvárať nové formy vyučovania, obohacuje pedagogický prístup k učivu, žiaci sa do školy viac tešia, väčšina žiakov v Trstenej aj v Bošanoch si zlepšila výsledky v škole a oproti bežným triedam sa veľmi zvýšila ich sebadôvera.

"Ak má byť vzdelávanie úspešné, musia učitelia neustále inovovať svoje metódy práce. Využívanie notebookov a inej techniky v triedach podporuje tento proces,“ tvrdí Radomír Masaryk, vedúci výskumného tímu, ktorý štúdiu vypracoval.

Navyše práca s notebookmi pomáha žiakom rozvíjať schopnosti, ktoré sú dnes veľmi dôležité - napríklad vyhľadávanie na internete, spracúvanie veľkého množstva informácií zo zdrojov rôznej kvality, alebo práca s textom vo všeobecnosti.

Digitálne technológie zbližujú
Žiakom a učiteľom v Bošanoch priniesli notebooky aj ďalší, neočakávaný rozmer: Zblížili ich. "Aj žiaci, ktorí nás predtým len neosobne pozdravili na chodbe, dnes s učiteľmi cez internet komunikujú.

Nielen o učive a domácich úlohách, ktoré si takto môžu odkonzultovať, ale aj o osobných veciach,“ povedala pre HN riaditeľka Základnej školy v Bošanoch Jana Kontúrová.

Základná škola na Školskej ulici v Bošanoch je známa svojím vzdelávacím programom Aktívna škola.

Jej učitelia používajú také vyučovacie postupy, pri ktorých žiak nie je pasívnym poslucháčom, ale je aktívny a samostatne pracuje na zadaných úlohách. To všetko a navyše radosť z učenia sme videli aj na hodine angličtiny, ktorú sme navštívili. Nové technológie, ako interaktívna tabuľa či notebooky, týchto aktívnych učiteľov posunuli ešte o krok ďalej.

Inšpirácia pre budúcnosť
"Projekt Notebook pre každého žiaka načrtáva cestu, ktorou sa školstvo v budúcnosti pravdepodobne bude uberať. Na Slovensku sa dokázalo, že takéto vyučovanie je efektívne a motivujúce, a preto tento projekt môže byť inšpiráciou aj pre ostatné krajiny,“ povedal bývalý učiteľ Jeremy Gittins, dnes

generálny riaditeľ, Microsoft Unlimited Potential v strednej a vo východnej Európe, ktorý školu v Bošanoch navštívil osobne, aby sa presvedčil, ako to funguje. "Títo slovenskí učitelia ukázali, že sú moderní a neboja sa odkloniť od zaužívaných postupov smerom k novým, inovatívnym metódam. Práve oni sú hlavným predpokladom toho, aby projekt uspel,“ dodal.

Je dobre, že nové technológie sa takto dostávajú do štátnych, nielen do súkromných škôl. "Podpora zo strany súkromných spoločností ako Microsoft je pre slovenské školstvo veľkou pomocou. Aj vďaka nej dnes bežia na školách inovatívne projekty ako Notebook pre každého žiaka, ktoré pedagógom pomáhajú lepšie pripravovať svojich žiakov na úspešný život,“ povedala pre HN Viera Blahová z Oddelenia inovácií na ministerstve školstva.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
05. november 2024 16:32