Vyhynutie mamutov je jednou z veľkých záhad minulosti. Podľa novej teórie amerických vedcov tieto fantastické tvory opustili náš svet v dôsledku zrážky meteoritu so Zemou. Pred približne trinástimi tisíckami rokov zmizli z povrchu Zeme nielen mamuty, ale aj srstnaté nosorožce, šabľozubé tigre a ďalšie tvory. V tom čase sa náhle zmenila klíma, dlho sme však nevedeli, prečo.
Záhadná čierna vrstva
Vedci z americkej Brown University skúmali geologické vrstvy na viac než 50 lokalitách v USA a Kanade. Na všetkých týchto miestach našli trojcentimetrovú vrstvu čiernej hliny, pochádzajúcu z doby pred 12 900 rokmi. Rovnakú vrstvu sa podarilo zachytiť tiež na vykopávkach v Belgicku. Pretože časová súhra s obdobím masového vymierania bola nápadná, vedci podrobili vzorky čierneho materiálu dôkladným fyzikálnym a chemickým analýzam. Ukázalo sa, že materiál obsahuje veľké množstvo magnetických zŕn, v ktorých je irídium a uhlík -- okrem iného aj v podobe nanodiamantov a fulenerových štruktúr. Na Zemi sa tieto látky v prírode takmer nevyskytujú, zato sú typické pre mimozemské telesá.
Zloženie čiernej vrstvy nasvedčuje, že pred 12 900 rokmi spadol na Zem veľký asteroid alebo kométa. Veľké množstvo materiálu, ktoré zrážka vyvrhla do atmosféry, spoločne s dymom z obrovských požiarov, spôsobili náhle ochladenie. "Najnápadnejším dôkazom, ktorý podporuje našu teóriu, sú nanodiamanty obsiahnuté vo vzorkách," tvrdí profesor Peter Schultz z Brown University. "Môžu vzniknúť iba pri obrovských tlakoch, aké spôsobí náraz mimozemského telesa bohatého na uhlík. "Chceme ďalej skúmať čiernu vrstvu, aby sme zistili, kde hľadať kráter, aké veľké bolo to teleso a o akú silnú explóziu išlo," pokračuje profesor Schultz.
Prežili svoju smrť
Teórií o vyhynutí mamutov existuje mnoho, podľa niektorých vedcov ju majú na svedomí pravekí lovci. Existujú i náznaky, že zďaleka nie všetky vyhynuli pred dvanástimi tisícročiami. Na Wrangelovom ostrove, ktorý leží v Severnom ľadovom oceáne, našli jedno z veľkých pohrebísk mamutov plné kostí. Po rádiokarbónovej analýze prišlo prekvapenie: väčšina zvierat v súlade s učebnicami postupne vyhynula pred vyše dvanástimi tisíckami rokov, niektoré však boli nažive ešte pred štyrmi tisícročiami. Údaj vzbudil taký šok, že ho dali overiť hneď niekoľkým laborantom z rôznych krajín, tí však všetko potvrdili. Navyše v priľahlých oblastiach Sibíri sa vo večne zmrznutej pôde našli dobre zachované zvyšky mamutích tiel, ktoré dokázateľne žili ešte dlho po osudnej kozmickej katastrofe. Niektorí kryptobiológovia (vedci, ktorí hľadajú neznáme tvory) sa na základe domorodých povestí dokonca domnievajú, že malé populácie mamutov by mohli žiť na Sibíri dodnes.
Mamuty v Egypte
Sibírski lovci a geológovia občas farbisto opisovali stretnutie s mamutmi ešte v nedávnej minulosti, dôkaz sa však nikdy nepotvrdil. Už v roku 1999 zverejnil zaujímavú teóriu seriózny prírodovedecký časopis Nature. Podľa izraelského vedca Barucha Rosena je jeden mamut vyobrazený na staroegyptskej kresbe. Je na nej muž nesúci kel, ktorý za sebou vedie malého s chobotom s bohatým hnedočerveným osrstením. Práve to je typický znak, ktorý odlišuje mamuty od slonov.
Navyše posledné chobotnatce z Wrangelovho ostrova boli tiež malého vzrastu. Je preto možné, že záhadná katastrofa pred dvanásťtisíc rokmi podlomila sily mamutov, no nedokázala ich úplne vyhubiť. Zmeneným podmienkam sa však nedokázali celkom prispôsobiť, iba živorili a ich vzrast sa znížil.