StoryEditor

Duchovná superstar (Zaujalo ma)

06.12.2007, 23:00

V súčasnosti nám cez masovokomunikačné prostriedky predstavujú rozličné vzory, ktoré označujú ako miss, celebrity, hviezdy, ba dokonca superstars -- superhviezdy. Nespochybňujeme ich vynikajúce hudobné, športové alebo herecké majstrovstvo. Zaujíma nás však ich charakter? Aký je ich morálny profil? Majú dobré ľudské vlastnosti?
Aj na tieto otázky nám dáva odpoveď sviatok Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý Katolícka cirkev slávi 8. decembra. Pripomíname si v ňom, že Ježišova matka Mária bola od prvého okamihu svojho počatia uchránená od dedičného hriechu, s ktorým prichádza na svet každý človek. Svedčia o tom slová anjela, ktorý Máriu pozdravil: "Zdravas, plná milosti!" (Lk 1, 28)
Okrem dedičného hriechu bola Panna Mária vďaka zvláštnej Božej pomoci uchránená aj od osobných hriechov. Hriech, čiže mravné zlo, nemalo v jej živote žiadny priestor. To svedčí o jej veľkej duchovnej kráse, ktorá chýba mnohým celebritám. Svojou mravnou čistotou a svätosťou Panna Mária predstavuje duchovnú alternatívu k tomu, čo sa nám dnes ponúka ako idol, no v skutočnosti za ním ďaleko zaostáva.
Panna Mária je ozajstnou hviezdou duchovného života. Cirkev ju nazýva Hviezda ranná. Tento sviatok ukazuje deťom, mládeži, rodičom, vychovávateľom a producentom, že nasledovaniahodnou hviezdou nie je ten, kto ubližuje, šíri okolo seba násilie a neúctu k ľudskému telu, ale kto má v duši ušľachtilé hodnoty a odovzdáva ich ďalej.
Jozef Krupa,
rímskokatolícky farár a pedagóg

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
31. marec 2023 04:58