StoryEditor

Energia zo zeme sa nedá „vypnúť“. Toto o nej hovorí expert

25.04.2022, 10:00
Na Slovensku máme nadpriemerný potenciál geotermálnej energie v oblasti výroby tepla a miestami aj na výrobu elektrickej energie. Podľa projektového manažéra PW Energy Michala Mašeka však zďaleka nie je využitý. Jedným z problémov je nefunkčná schéma štátnej podpory.

​O geotermálnej energii sa dnes viac diskutuje aj preto, že sa hľadajú náhrady za ruský plyn. Kedy a za akých okolností si viete predstaviť, že by bola súčasťou energetického mixu, ktorý by ho nahradil?

Pravda je, že o geotermálnej energii počuť posledné dni na Slovensku viac hlavne z dôvodu ruskej vojnovej agresie. V každom prípade vo svete, Európa nie je výnimkou, bol o geotermálnu energiu veľký záujem aj predtým. Predstavuje totiž bezemisnú, stabilnú, nezávislú a nevyčerpateľnú formu energie. V rámci aktuálnych komerčne aplikovateľných technológií ju dokážeme využiť na všetky účely – výrobu elektrickej energie, tepla a aj chladu. Geotermálna energia má výborný potenciál pokryť určité nezanedbateľné množstvo energetického dopytu na Slovensku a pri využití iba časti jej potenciálu je možné ušetriť desiatky miliónov kubíkov plynu ročne.

Koľko domácností by na Slovensku geotermálna energia mohla zásobovať teplom?

Ak sa pozrieme na aktuálne projekty, ktoré buď už sú v prevádzke, alebo v procese realizácie, môžeme hovoriť o desaťtisícoch domácností. Pokiaľ by sme sa zamerali na rozvoj ďalších projektov, môžeme ísť rádovo do státisícov. To by si však vyžadovalo úsilie nielen zo strany súkromných investorov, ale aj štátu. S očakávaným príchodom nových technológií bude tento potenciál ešte výrazne vyšší.

​Z akých ďalších zložiek a v akom pomere by mal vhodný energetický mix pozostávať?

Najväčšou výzvou je určite zabezpečenie základných zdrojov energií, ktoré sú schopné vyrábať energiu stabilne. Tieto zdroje si zakladajú hlavne na spaľovaní, či už fosílnych palív, alebo biomasy, a taktiež na využí...

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 85% na dočítanie.
01 - Modified: 2023-11-24 15:55:00 - Feat.: - Title: Veľvyslanec Izraela pre HN: Západu trvalo dlho, kým prehliadol zámery Hitlera. Podobné je to dnes s Hamasom 02 - Modified: 2023-11-25 18:30:00 - Feat.: - Title: Minister Takáč pre HN: Zvažujeme odvod pre reťazce. Majú brutálne zisky, zúžme im mantinely 03 - Modified: 2023-11-25 23:00:00 - Feat.: - Title: Nový šéf Kauflandu pre HN: Špička ľadovca v zdražovaní je za nami. Biedronky sa nebojíme, rozhodne zákazník 04 - Modified: 2023-11-23 07:04:00 - Feat.: - Title: Obnova Ukrajiny? Chceme hľadať možnosti najmä v prihraničných regiónoch, tvrdí pre HN vicepremiér Peter Kmec 05 - Modified: 2023-11-23 07:07:03 - Feat.: - Title: Šéf spoločnosti Miele pre HN: Umelá inteligencia vám dnes pomôže už aj s prípravou obľúbeného jedla
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
29. november 2023 07:32