Pondelok
Prvou správou nového týždňa na kapitálových trhoch bude nemecký index veľkoobchodných cien, ktorého ročné tempo rastu pravdepodobne stúpne z 1,9 percenta na 2,2 percenta. Svoju pozornosť následne obrátime k našim západným susedom, ktorí ohlásia priemyselnú a výrobnú produkciu a bilanciu bežného účtu, ktorej deficit zrejme prudko vzrastie z 5,35 miliardy českých korún na dvadsať miliárd korún. Veľká Británia bude nasledovať opäť so správami na inflačnú nôtu a zverejní jadrovú produkčnú infláciu. Popoludní ešte budeme mať k dispozícii americké maloobchodné tržby a veľkoobchodné zásoby.
Utorok
Rýchly odhad nemeckého hrubého domáceho produktu za druhý kvartál bude prvou utorkovou informáciou. Krátko nato rovnaký údaj zverejní aj Francúzsko, pri ktorom analytici očakávajú zrýchlenie hospodárskeho rastu z 0,5 na 0,6 percenta. Francúzsko zverejní aj harmonizovanú spotrebiteľskú infláciu, pričom s inflačnými údajmi, konkrétne indexom produkčných cien a importnými a exportnými cenami, k vývoju na trhoch prispeje aj Česko a Maďarsko, ktoré ohlási index spotrebiteľských cien. Našej ekonomiky sa bude týkať predbežný HDP za druhý kvartál, rovnaký údaj budeme sledovať aj pre celú eurozónu. Záver dňa bude patriť Spojeným štátom a opäť indexu produkčných cien, ktorý po júnovom 0,2-percentnom poklese pravdepodobne o 0,2 percenta vzrástol.
Streda
Počas dňa bude mať niekoľko štátov Európskej únie štátny sviatok, zatvorené ostanú aj trhy v Poľsku, Taliansku či Rakúsku. Z makroekonomických indikátorov budeme mať k dispozícii priemernú trojmesačnú mzdu Veľkej Británie a nezamestnanosť, ktorá by mala stagnovať na úrovni 5,4 percenta. Spojené štáty zverejnia spotrebiteľskú infláciu, ktorá sa v júli zrejme spomalila z 2,7 percenta na 2,6 percenta, reálne mzdy, využitie ekonomických kapacít a priemyselnú produkciu, ktorá sa zrejme zrýchlila o 0,3 percenta.
Štvrtok
Štvrtkové obchodovanie sa opäť bude niesť v inflačnom duchu. Zverejnený bude slovenský index harmonizovaných cien, pričom trh je pripravený na mierny pokles medziročnej inflácie z 1,5 percenta na 1,4 percenta. Harmonizované ceny bude zverejňovať aj eurozóna. Veľká Británia poskytne maloobchodné tržby a spoza Atlantiku dorazia správy z trhu nehnuteľností, konkrétne počet nových stavebných povolení a počet novo začatých stavieb.
Piatok
Ani piatok nebude výnimkou v súvislosti s inflačnými údajmi, tentoraz prídu z Nemecka a bude to index spotrebiteľských cien. Francúzsko zverejní počet nových pracovných miest a z Česka očakávame maloobchodné tržby. Týždeň uzavrieme predbežným augustovým michiganským indexom spotrebiteľskej dôvery, ktorý zrejme klesne z hladiny 90,40 bodu na 88,5 bodu.
StoryEditor