StoryEditor

Krátke správy 14

12.02.2003, 23:00
Autor:
(bad)(bad)

Commonwealth Bank of Australia Ltd, druhá najväčšia banka v Austrálii, oznámila, že vyplatila jednému zo svojich fondových manažérov 33 mil. austrálskych dolárov, keď odstúpil z pozície. Toto prepustenie je jedným z najväčších v podnikovej histórii Austrálie a zvýšilo debaty o hodnote dobrých fondových manažérov. Výkonný riaditeľ banky Commonwealth David Murray však odmietol menovať príjemcu tohto zlatého odstupného.

Živnostenská banka oznámila, že talianska banková skupina UniCredito Italiano získala podiel na jej základnom kapitáli vo výške 85,16 %. Viac ako ročný predaj najstaršej českej banky je teda na konci. Cena, ktorú zaplatila talianska banka za tento podiel, predstavuje 174 mil. eur. Od roku 2000 bola majoritným akcionárom Živnobanky nemecká Bankgesellschaft Berlin, ktorá ju musela pre finančné problémy predať. UniCredito, ktorá je podľa bilančnej sumy druhou najväčšou bankou v Taliansku, taktiež oznámila, že plánuje začať spätné odkúpenie zostávajúcich akcií Živnobanky.

Začiatkom marca otvorí rakúska banka Bank Austria Creditanstalt (BA-CA) ako prvá západoeurópska banka svoje zastúpenie v macedónskom hlavnom meste Skopje. Prostredníctvom tohto zastúpenia chce BA-CA analyzovať trh a v prípade pozitívnych výsledkov uvažovať o ďalšom rozšírení. Podľa BA-CA je Macedónsko s približne 2 miliónmi obyvateľov malým, ale zaujímavým trhom. V krajine pôsobia už viacerí investori. V juhovýchodnej Európe je BA-CA v súčasnosti zastúpená v 6 krajinách: Slovinsku, Chorvátsku, Srbsku, Bosne a Hercegovine, Rumunsku a Bulharsku.

Rakúska obchodná agentúra, ktorá je štátnou organizáciou zameranou na sprostredkovanie a podporu zahraničných investícií, v minulom roku zaznamenala výrazný pokles zahraničných investícií. Objem sprostredkovaných investícii dosiahol 355,4 mil. eur, čo je v porovnaní s rokom 2001 pokles o viac ako 40 %. Agentúra spolupracovala na 74 projektoch, z ktorých viac ako tretinu tvorili investície z Nemecka.

Maďarský premiér Péter Medgyessy kritizoval vo svojom prejave o stave krajiny pred parlamentom menovú politiku Maďarskej národnej banky. Táto sa totiž snaží zvýšiť hodnotu forintu. Premiér v prvom takomto prejave od nástupu k moci povedal, že politika centrálnej banky vedie k strate pracovných miest a zlacneniu zahraničných tovarov v Maďarsku. Tento názor podporil aj šéf najväčšej odborovej centrály MSZOSZ Tamás Wittich, ktorý uviedol, že silný forint už viedol k zatvoreniu niektorých závodov medzinárodných koncernov v Maďarsku, ako sú IBM, Hawelett Packard a Philips. Dôvodom je drahá maďarská pracovná sila.

Spotrebiteľské ceny v Rumunsku sa v januári zvýšili o 1,3 %. Znamená to mierny pokles rastu oproti decembru, keď vzrástli o 1,5 %. V tomto roku plánuje Rumunsko znížiť infláciu z minuloročných 17,8 % na 14 %. Rumunsko má najvyššiu infláciu v regióne. Medzi najväčšie vnútorné rizikové faktory pre dosiahnutie inflačného cieľa patrí vládne zvýšenie minimálnej mzdy o 40 %. Z externých faktorov sú to rastúce ceny ropy a vývoj výmenného kurzu dolára a eura.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
14. august 2022 12:20