StoryEditor

Skutočne vynikajúce výsledky podielových fondov

12.02.2010, 11:07
Kto povedal, že peňažný fond nemôže spraviť 15 % za rok? A že dlhopisový fond nedokáže atakovať 100-percentnú hranicu? Alebo, že akciový fond si netrúfne na 170 %? Fondy v roku 2009 dokázali takmer nemožné.

Až na ojedinelé výnimky si môžu podielnici mädliť ruky. Iba osemnásť z celkového počtu 414 otvorených podielových fondov ukončilo minulý rok 2009 stratou. Spokojní môžu byť aj správcovia. Trh pribral takmer desatinu svojho objemu.

Výkonnosť

Priemerný klient si za rok 2009 môže pripísať zhodnotenie na úrovni takmer 10,4 %. Takéto zhodnotenie by dosiahol, ak by svoj majetok mal rozložený vo všetkých kategóriách fondov podľa veľkosti ich aktív. Najvýnosnejšou kategóriou fondov boli akciové fondy, tie v priemere (bez zohľadnenia veľkosti aktív fondov a meny) zhodnotili zverené prostriedky o 43,27 %. Druhou najvýnosnejšou skupinou fondov boli zmiešané, ktoré iba o 1,6 percentuálneho bodu predbehli dlhopisové fondy. Najžiadanejšie fondy slovenských investorov - peňažné - sa v priemere zhodnotili o 4,19 %. Najnižšie zhodnotenie zaznamenali realitné fondy, a to vo výške 1,4 %.

Veľmi zaujímavo vyzerá pohľad na konkrétne fondy. Málokto by od peňažného fondu očakával výnos nad 5 %, keď bankové termínované vklady ponúkali pred rokom najviac 3 %, a to iba s určitou viazanosťou, neraz aj na viac ako jeden rok. Tri peňažné fondy pritom zhodnotili peniaze podielnikov o viac ako 10 %. Treba však podotknúť, že ide o nie najžiadanejšie investičné stratégie a rizikovosť týchto fondov patrí v rámci skupiny fondov peňažného trhu k tým vyšším. Potešujúcim je fakt, že ani jeden z najkonzervatívnejších fondov neuzavrel rok so stratou. Dlhopisovým fondom vládli stratégie zamerané na rozvíjajúce sa trhy a korporátne dlhopisy. Viac než tretina fondov dokázala pokoriť 10-percentnú výkonnostnú hranicu. Fondy zamerané predovšetkým na štátne dlhopisy zarábali pre svojich majiteľov na úrovni okolo 4,5 %.

Priam neuveriteľná je informácia, že z najpočetnejšej kategórie fondov ukončili minulý rok so stratou iba dva fondy, oba zamerané na krajinu vychádzajúceho slnka. Aj keď táto investičná stratégia v prípade konkurenčných správcov priniesla pozitívne výsledky, na Japonsko orientované fondy sa ocitli na chvoste rebríčka. Jeho horné priečky obsadili fondy investujúce do ruských, brazílskych, indických a latinskoamerických akcií. Pätica najvýkonnejších fondov pokorila hranicu 100percentného zhodnotenia, takmer tretina akciových fondov zhodnotila prostriedky podielnikov o viac ako polovicu.

Spomedzi zmiešaných fondov mal najvýnosnejšiu stratégiu fond investujúci do realitných akcií. Zhodnotenie takmer o 50 % síce deväťnásobne prekračuje najvýkonnejší slovenský realitný fond, avšak tento výsledok bol dosiahnutý pri pätnásťnásobne vyššej volatilite.

Všetci zástupcovia kategórie fondov fondov svojich podielnikov potešili. V priemere zhodnotili zverené prostriedky o 12,9 %. Najvýnosnejšou sa ukázala stratégia zameraná na rozvíjajúce sa trhy.
Vývoj ročnej výkonnosti bol počas roka ustálený a kladný iba pri realitných fondoch, najprv spôsobujúci vrásky a potom úsmev na tvári bol vývoj v prípade ostatných fondov (graf 5). Najsilnejšie nervy potrebovali, ako inak, majitelia podielových listov akciových fondov. Tí začínali rok so stratou na úrovni 45 %, ktorá sa postupne dostávala do kladných úrovní. Svoje si užili aj investori do fondov peňažného trhu, ktorých záporná ročná výkonnosť trápila až do začiatku jesene. Tešiť sa mohli aj dlhopisoví investori, ktorí v jesenných mesiacoch zažili slušný nárast ročného výnosu.

Rozdelenie podľa aktív

Slovenský investor pomaly ustupuje od konzervatívnosti. Podiel fondov peňažného trhu klesol za rok a pol o štyri percentuálne body. V uplynulom roku sa však už výrazne nemenil. Najväčší skok zažil na jeseň v roku 2008, keď sa spustila lavína neistoty z budúceho vývoja a rýchlych výpredajov. Svoj podiel znížili peňažné, zaistené a strešné fondy. Uvoľnené miesto obsadili akciové fondy. Ich podiel sa zvýšil aj prostredníctvom prílevu nových investícií i zhodnotením aktív. Ich podiel vzrástol zo 4,56 na 7 % (graf 2).
Veľký potenciál na zvyšovanie podielu majú realitné fondy. Podľa odborníkov by sa v týchto fondoch mohlo nachádzať približne 5 % aktív, čo v porovnaní s podielom 3,33 % dáva ešte priestor na 50-percentný rast.

Predajnosť

Objem aktív pod správou členov SASS sa v porovnaní s rokom 2008 zvýšil takmer o 330 mil. eur, čo predstavuje nárast o 9,3 %. K nárastu pomohli tak podielnici, ako aj kapitálové trhy. Podielnici využili návrat dôvery v trhy a investovali. Pritom najviac peňazí vložili do peňažných a akciových fondov, čo je u konzervatívnych slovenských investorov skôr paradoxom. Najviac prostriedkov vybrali z kategórie Iné fondy, kde sa končili obdobia, na ktoré boli niektoré zaistené fondy vytvorené. Druhou kategóriou, ktorej prestali podielnici veriť, boli fondy fondov. Najmenší prírastok prostriedkov zaznamenali dlhopisové fondy (graf 1).

Najviac čistých predajov zo všetkých fondov dosiahol Privátny peňažný fond od VÚB Asset managementu. S prírastkom vyše 114 mil. eur nemohol súperiť ani jeden konkurenčný fond. Druhým najpredávanejším fondom bol Peňažný eurový fond od toho istého správcu. S necelými 40 miliónmi eur čistých predajov bol tretím najpredávanejším fondom Privátny fond peňažného trhu od Asset Managementu Slovenskej sporiteľne.

Investori nevkladali do fondov peniaze priebežne. Ako ukazuje graf 4, po doslova mohutných výpredajoch počas jesenných mesiacoch v roku 2008 (hodnoty siahajú ďaleko za mierku grafu) nastalo upokojenie. Podielnici síce ešte v prvých mesiacoch roku 2009 skôr vyberali ako investovali, ani zďaleka to však nebolo v takých objemoch ako o pár mesiacov skôr. Oživenie vkladov nastalo až v máji 2009. Vtedy sa zobudili investori do peňažných fondov a časť z nich pravdepodobne do fondov vrátila peniaze, ktoré z nich pred tým vybrala. V apríli už boli zverejnené prvé pozitívne signály z akciových trhov a reakcia slovenských podielnikov je viac než zrejmá. Akciové a zmiešané fondy začali registrovať kladné čisté predaje. Neskôr prišli ďalšie nárazové investície tak do akciových, ako aj peňažných fondov. Na grafe ešte zreteľne vidieť skončenie viazanosti zaistených fondov a nárazové investovanie do akciových fondov.

Podiely na trhu

Spomedzi správcovských spoločností sú z hľadiska prílevu nových prostriedkov na tom najlepšie vo VÚB AM, kde im podielnici zvýšili objem aktív o 192,1 mil. eur. V porovnaní s druhou priečkou, ktorú obsadil AM Slovenskej sporiteľne, je to takmer päťnásobne viac (graf 3). Viac výberov ako nových investícií zaznamenali piati distribútori a správcovia. Najviac výberov za rok 2009 evidujú v Tatra Asset Managemente, čo za sledované obdobie spôsobilo najväčší pokles podielu spoločnosti, no napriek tomu si udržal vedúcu pozíciu na trhu otvorených podielových fondov. Najvýraznejšiu pozitívnu zmenu v trhovom podiele dosiahol VÚB Asset Management. Na trhu už niekoľko rokov vládnu tí istí hráči. Štyri spoločnosti s najvyšším objemom aktív pod správou ovládajú približne 85 %, avšak v porovnaní s rokom 2008 sa ich celkový podiel mierne znížil (tabuľka 2).
    Šírka ponuky nie je priamo úmerná k veľkosti aktív pod správou. Najširšiu ponuku pre investorov mala ku koncu minulého roka ČSOB banka (graf 6). So 128 fondmi vládne trhu, jej podiel na aktívach pod správou je však 11,5 %. Druhou najpočetnejšou ponukou sa môže pochváliť UniCredit Bank, avšak jej podiel na trhu nedosahuje ani 3,3 %. Trojica dcérskych spoločností najväčších bánk na slovenskom trhu síce nemá v ponuke dohromady ani toľko fondov ako UniCredit Bank, ich jednotlivé podiely však prevyšujú 20 %.

Počet fondov

Ponuka pre slovenského investora sa v porovnaní s rokom 2008 zvýšila o 33 otvorených podielových fondov. Zo slovenského trhu fondy tak odchádzali, ako naň aj prichádzali. Došlo k zlučovaniu fondov, otváraniu uzavretých fondov i k zmene správcu fondov z dôvodu utlmenia podnikateľskej činnosti. Najpočetnejšiu ponuku má investor v prípade akciových fondov, najmenšiu v prípade realitných fondov, pri počte ktorých nedošlo v minulom roku k žiadnej zmene (graf 7).

Viac o podielových fondov vo februárovom vydaní časopisu Investor.

Pavel Škriniar
menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
14. november 2024 06:00