Pani Hermíne sa podarilo privyrobiť si k svojmu štandardnému platu - známy ju poprosil, či by mu spracovala doklady potrebné k účtovníctvu a pomohla pri vypracovaní projektu. Keďže obaja chceli mať "všetko v poriadku“, dohodli sa na tom písomne - prostredníctvom dohody o vykonaní práce. Odmena pre pani Hermínu bola 530 eur. Keďže išlo o jednorazovú záležitosť a pani Hermína nemala s dohodami skúsenosti, nevedela zrazu, či ju má "priznať“ a zaplatiť z nej aj odvody.
Súčasný stav dohôd a odvodových povinností z nich je pritom jednoduchý - dohodár neplatí žiadne odvody. To sa však môže od nového roka zmeniť. V rámci reformy sociálneho poistenia plánuje ministerstvo práce presadiť to, aby sa odvody platili zo všetkých príjmov, teda aj z dohôd, čím by sa vlastne takmer vyrovnali pracovnej zmluve. "Dohoda - pokiaľ nehľadáme účel neplatiť odvody do Sociálnej poisťovne - má plusy najmä v tom, že je flexibilná z pohľadu Zákonníka práce oproti pracovnej zmluve, pokiaľ ide o krátkodobú činnosť, ktorá sa neopakuje. Prípadne, ak potrebujeme doplniť alebo rozšíriť na krátke obdobie rozsah práce pracovníka,“ hovorí o výhodách dohôd výkonný riaditeľ a prokurista spoločnosti Malach Consulting, s. r. o., Peter Málach.
Správny typ dohody
Zákonník práce rozlišuje, a teda aj dovoľuje uzatvárať tri druhy dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru - o vykonaní práce, o brigádnickej práci študentov a o pracovnej činnosti. Vždy musia byť uzatvorené písomne, pričom každá má svoje špecifiká.
Dohoda o vykonaní práce sa uzatvára vtedy, ak ide o nejakú prácu určenú výsledkom. Pracovná úloha musí byť v zmluve jasne určená. Rozsah práce za rok nesmie presiahnuť 350 hodín. Pri podpise zmluvy tiež musí byť jasná odmena za tento výkon, pričom je splatná po dokončení a odovzdaní práce.
Dohoda o brigádnickej práci študentov zase slúži študentom. Podľa tejto dohody nesmie rozsah práce presiahnuť polovicu určeného týždenného pracovného času, najčastejšie teda 20 hodín. Potvrdenie takéhoto zamestnanca - že je študent, musí mať zamestnávateľ k dohode priložené. A dohoda o pracovnej činnosti zase určuje maximálny pracovný čas na 10 hodín týždenne. Dohody však napríklad nemožno uzatvoriť na činnosti, ktoré sú predmetom autorského zákona.
Bez odvodovej záťaže
Výhodou dohôd je to, že sú v podstate oslobodené od platenia odvodov. Ak sa napríklad obe strany dohodnú na odmene 530 eur, ako to bolo v prípade pani Hermíny, z tejto odmeny sa zrazí a odvedie 19-percentná daň, čiže 100,70 eura. Pani Hermína potom dostane "v čistom“ rozdiel týchto súm, a to 429,30 eura.
Zamestnávateľ má však ešte predsa len povinnosť voči Sociálnej poisťovni. Za dohodára zaplatí úrazové poistenie 0,80 percenta a garančné poistenie 0,25 percenta. Má tiež oznamovaciu povinnosť, poisťovni musí uzatvorenie akejkoľvek dohody oznámiť.
Podobne je to aj pri odvodoch do zdravotnej poisťovne - takýto dohodár je od nich oslobodený. "Zamestnanec, ktorému plynú príjmy z pracovného pomeru a z týchto vypočítava a odvádza poistné na verejné zdravotné poistenie, z príjmov plynúcich z dohody o vykonaní práce poistné na zdravotné poistenie neplatí,“ potvrdzuje špecialistka na externú komunikáciu poisťovne Dôvera Radoslava Miklášová.
Plánovanou reformou sociálneho poistenia by sa tento stav výrazne zmenil a odvody by platil už aj dohodár, keďže ministerstvo chce odvodmi zaťažiť všetky príjmy, z ktorých sa platia dane. "Platenie odvodov z akéhokoľvek príjmu považujem za radikálny krok. Pozitívne to však bude len vtedy, ak by ich percentuálna výška klesla. Hľadanie zdrojov na naplnenie príjmov Sociálnej poisťovne aj prostredníctvom zaťaženia dohôd o odvody má zmysel, pokiaľ nebude možné nájsť iný spôsobom ako si vyplatiť "odmeny“ bez platieb do Sociálnej poisťovne,“ dodáva Málach.