Správu bytových domov môže v súlade so zákonom o vlastníctve bytov a nebytových priestorov vykonávať správcovská spoločnosť, alebo spoločenstvo vlastníkov bytov.
Mnohí vlastníci bytov sa rozhodli skôr pre tú druhú možnosť, a správu bytov si vykonávajú sami -- teda prostredníctvom spoločenstva. Tu im pri niektorých častiach výkonoch správy môže pomôcť iná fyzická či právnická osoba, s ktorou uzatvoria mandátnu zmluvu. Spoločenstvo však nesmie takto preniesť na niekoho výkon celej správy.
Výkon správy bytových domov prostredníctvom spoločenstva môže mať viacero výhod. Môžu napríklad rýchlejšie reagovať na riešenie problémov, ktoré v bytovom dome vznikli, sú s nimi každodenné zžití. Dôležité však je, aby sa v dome našli schopní ľudia so vzdelaním, prípadne praxou v oblasti technickej, ekonomickej, energetickej a právnej a sú ochotní venovať svoj čas správe domu. Ak sa aj v bytovom dome takíto ľudia nájdu, nemusia si vedieť poradiť so všetkým, čo správa vyžaduje. Vtedy môže prostredníctvom mandátnej zmluvy spoločenstvo poveriť niekoho ďalšieho, aby to za neho urobila. "V praxi to funguje tak, že väčšinou činnosti, ktoré spoločenstvo nedokáže pokryť svojimi ľuďmi, zverí odbornej firme. Môže to byť technická správa domu alebo ekonomická, alebo obidve. V zmluve je presne dohodnuté, ktoré činnosti vykonáva a s akými účtami disponuje mandatár," hovorí Elena Miklová z Centra pre spoločenstvá a správu domov. Tým sa však môžu napríklad zvýšiť náklady spoločenstva na správu bytov, pretože okrem odmeny predsedu spoločenstva, prípadne orgánov spoločenstva vznikajú dodatočné náklady.
Podľa prezidentky Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku Zdenky Jurčákovej však nesmie spoločenstvo posunúť mandátnou zmluvou celú správu bytového domu. "Neodporuje zákonu, ak spoločenstvo cez svoje volené organy nemá na výkon niektorých činností odborníkov a mandátnou zmluvou poverí výkonom napríklad ekonomickej činnosti správcovskú spoločnosť, alebo samostatne zárobkovo činnú osobu. Spoločenstvo však nesmie celý výkon správy mandátnou zmluvou odovzdať správcovskej organizácii. Bolo by to v rozpore s § 6 ods. 3 zákona číslo 182/1993 a v zmysle § 6 ods. 4 Zmluvy uzatvorene v rozpore s ods. 3 sú neplatné."
StoryEditor