Obstarávacia a vstupná cena
Pri účtovaní automobilu zaradeného do obchodného majetku som povinný uviesť jeho obstarávaciu cenu a jeho vstupnú cenu. Aký je rozdiel medzi týmito cenami?
Automobil patrí do kategórie dlhodobého hmotného majetku. Jeho oceňovanie upravujú predpisy o účtovníctve (§ 24 a ďalšie ZOÚ, ako aj vykonávacie predpisy -- postupy účtovania) a zákon o dani z príjmov (§ 25).
Zákon o účtovníctve definuje tri druhy ocenenia podľa spôsobu obstarania dlhodobého hmotného majetku: obstarávaciu cenu, vlastné náklady a reprodukčnú obstarávaciu cenu. Obstarávacou cenou je cena, za ktorú sa majetok obstaral a náklady súvisiace s jeho obstaraním. Reprodukčnou obstarávacou cenou je cena, za ktorú by sa majetok obstaral v čase, keď sa účtuje jeho prírastok, vlastnými nákladmi pri dlhodobom hmotnom majetku sú priame náklady, ktoré sa vzťahujú na jeho výrobu. V prípade automobilu sa obstarávacou cenou oceňuje automobil nadobudnutý za odplatu. Reprodukčnou obstarávacou cenou sa oceňuje okrem iného automobil nadobudnutý bezodplatne (dedením, darovaním). Ocenenie vlastnými nákladmi je v prípade automobilu skôr výnimkou (napríklad majiteľ autoservisu -- automechanik zostaví vozidlo z dielov vyradených automobilov a zakúpených dielov).
Zákon o dani z príjmov definuje vstupnú cenu a zostatkovú cenu (§ 25). Vstupnou cenou je obstarávacia cena, suma vlastných nákladov a reprodukčná obstarávacia cena, pričom sa odkazuje na definície týchto pojmov v zákone o účtovníctve. Zostatkovou cenou hmotného majetku je rozdiel medzi vstupnou cenou a celkovou výškou odpisov z tohto majetku zahrnutých do daňových výdavkov. Zákon o dani z príjmov ustanovuje niektoré spresnenia pri oceňovaní darovaného majetku. Obstarávacou cenou majetku, nadobudnutého od fyzickej osoby darom, je obstarávacia cena zistená u darcu, len ak ide o majetok, ktorý u darcu nebol zahrnutý do obchodného majetku, pričom pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by jeho príjem nebol od dane oslobodený. Vstupnou cenou je zostatková cena majetku zisteného u darcu pri vyradení v dôsledku darovania alebo zostatková cena majetku zisteného u darcu, ktorý je fyzickou osobou pri vyradení z obchodného majetku ak ide o majetok, ktorý bol u darcu zahrnutý v obchodnom majetku. Pri jeho predaji uskutočnenom v deň darovania by sa naň nevzťahovalo oslobodenie.
Automobil, používaný ako osobný majetok pri zaradení do obchodného majetku, sa na daňové účely ocení vstupnou cenou v dobe jeho obstarania zníženou o odpisy za obdobie, v ktorom sa nepoužíval na účely podnikania.
Odpisy automobilu
Zakúpil som pre svoj podnik automobil a zaradil som ho do obchodného majetku. Aké mám povinnosti v súvislosti s jeho odpisovaním?
Naša legislatíva pozná účtovné a daňové odpisovanie. Dlhodobý majetok, ktorý sa účtuje, je podnikateľ povinný odpisovať účtovne aj daňovo. Účtovné odpisy vyjadrujú trvalé zníženie hodnoty dlhodobého majetku (§ 28 ZOÚ, § 20 PJÚ, § 20 PPÚ). Dĺžku odpisovania a odpisové sadzby si stanovuje podnikateľ. Podľa predpokladaného postupného opotrebúvania majetku si zostaví plán účtovných odpisov, ktorý pri meniacich sa podmienkach môže podnikateľ meniť. Účtovné odpisy ovplyvňujú v prípade podvojného účtovníctva výsledok hospodárenia, pre daňové účely sa však neuznávajú. V sústave jednoduchého účtovníctva je podnikateľ tiež povinný zapisovať v knihe dlhodobého majetku údaje o účtovných odpisoch, na výsledok hospodárenia však nemajú vplyv, pretože v tejto sústave sa výsledok hospodárenia musí rovnať základu dane z príjmov.
Daňové odpisovanie upravuje zákon o dani z príjmov (§ 22 a ďalšie). Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku do daňových výdavkov, pričom sa musí tento majetok účtovať alebo viesť o ňom daňová evidencia. Výdavky na obstaranie hmotného majetku nie sú daňovými výdavkami v období jeho nadobudnutia. Základ dane ovplyvňujú vo viacerých budúcich daňových obdobiach. Daňové odpisy nevyjadrujú postupnú spotrebu majetku v podnikateľskom procese. O dĺžke a sadzbách odpisovania nerozhoduje podnikateľ, ale sú ustanovené zákonom. Zákon o dani z príjmov zaraďuje hmotný majetok v triedení podľa klasifikácie produkcie do 4 odpisových skupín s odlišnou dobou odpisovania. Automobily patria do odpisovej skupiny 1 s dobou odpisovania 4 roky. Daňovník sa môže rozhodnúť pre jeden z dvoch spôsobov odpisovania -- rovnomerné alebo zrýchlené, spôsob však nemôže potom počas celej doby odpisovania meniť. Pri rovnomernom odpisovaní sa vstupná cena majetku odpíše každoročne rovnakým podielom. Pri zrýchlenom odpisovaní je odpis v prvom roku rovnaký ako pri rovnomernom odpisovaní, v druhom roku je najvyšší a potom postupne klesá až do skončenia doby odpisovania. Konkrétne v prípade automobilu sa počas 4 rokov pri rovnomernom odpisovaní každoročne odpíše 25 % jeho vstupnej ceny. Pri zrýchlenom odpisovaní sa postupne odpíše 25 %, 37,5 %, 25 %, 12,5 %. Podnikateľ sa rozhoduje pre spôsob odpisovania podľa predpokladaného vývoja výsledkov svojej činnosti. V prípade nepredvídaného vývoja dáva zákon daňovníkovi možnosť uplatňovanie odpisov prerušiť na jedno alebo viac celých zdaňovacích období (§ 22 ods. 9).