StoryEditor

Pri dlhšej "očerke" doplaťte odvody

04.08.2010, 00:00

Ošetrovanie člena rodiny, či už manžela alebo dieťaťa, Sociálna poisťovňa zaplatí na rozdiel od klasickej PN-ky, len na 10 dní. Ak však potrebuje byť rodič doma s dieťaťom dlhšie, nastáva problém -- vziať si dovolenku či neplatené voľno?

Viac ako desať dní
Problém je v tom, že legislatíva hovorí -- poskytovanie ošetrovného v tom istom prípade potreby ošetrovania, starostlivosti o dieťa len raz a len jednému poistencovi. Mnoho diagnóz, napríklad len detské kiahne, si vyžadujú viac ako 10 dní. "V praxi to potom vyzerá tak, že lekár často napíše príbuznú diagnózu, zamestnankyňa ide od 11. dňa na dovolenku, alebo na neplatené voľno," hovorí o skúsenostiach Silvia Bobocká zo spoločnosti Sasida. Iní rodičia to praktizujú napríklad tak, že "očerku" ukončia 10. dňom, vezmú si na pár dní voľno, alebo zabezpečia iný "dozor" pre dieťa, a potom si dajú vypísať ďalšiu očerku, prípadne zostane doma s dieťaťom otec.

"Neplatené voľno"
Ak by rodič naozaj nemal inú možnosť, len zostať na "očerke" súvisle aj po 10. dni, musí počítať nielen s tým, že nedostane ošetrovné, ale nebude mať ani zaplatené odvody a preruší sa mu poistné. "Od 11. dňa ošetrovania sa zamestnancovi prerušuje poistenie v Sociálnej poisťovni, toto je povinný nahlásiť Sociálnej poisťovni zamestnávateľ na registračnom liste. Za túto dobu sa neplatí poistné do Sociálnej poisťovne, ale ani nebeží doba poistenia -- nemocenského, dôchodkového, poistenia v nezamestnanosti," hovorí odborníčka na sociálnu problematiku Jana Motyčková. Rodič by si mal potom odvody doplatiť sám, aby sa mu toto obdobie počítalo napríklad do dôchodku, alebo ak bude neskôr žiadať podporu v nezamestnanosti. Zamestnanec však má aj vtedy u zamestnávateľa ospravedlnenú neprítomnosť, to znamená, že nejde o klasické čerpanie neplateného voľna. "Na rozdiel od klasického čerpania neplateného voľna za túto dobu neplatí poistné na zdravotné poistenie z minimálnej mzdy. Rodič -- zamestnanec v takom prípade len odovzdá žiadosť o ošetrovné zamestnávateľovi a pri ukončení II. diel -- Potvrdenie o skončení potreby ošetrovania. Iné povinnosti nemá, ostatné je vecou zamestnávateľa," dodáva Motyčková.

Nezabudnite na zdravotné
Podobne je to aj pri SZČO, ktoré platia povinne poistenie na nemocenské či dôchodkové. Počas "očerky" ich platiť nemusia, avšak prvých 10 dní sa počíta do poistného obdobia, potom sa už obdobie prerušuje. Samostatne zárobkovo činná osoba to musí nahlásiť do poisťovne cez registračný list. Zdravotné poistenie naďalej bude platiť štát, rodič -- živnostník však musí začiatok aj koniec poberania zdravotnej poisťovni ohlásiť.

Ak si živnostník platil odvody dobrovoľne, musí už po 10 dňoch "očerky" platiť znovu, nenahlasuje teda prerušenie poistenia.

menuLevel = 1, menuRoute = prakticke-hn, menuAlias = prakticke-hn, menuRouteLevel0 = prakticke-hn, homepage = false
24. november 2024 04:29