Zrušenie zahraničných služobných ciest, menej peňazí do športu či obmedzenie rekonštrukcie chodníkov a ciest. Aj tak chcú obce a mestá na Slovensku znížiť svoje výdavky, aby kvôli výpadkom príjmov nemuseli zvyšovať dane a poplatky. S ich prípadnou zmenou chcú počkať na budúci rok. Závisí to však aj od toho, či štát pre ne uvoľní viac peňazí.
Miliónový sklz
Najväčšiu príjmovú zložku pre obce a mestá tvoria takzvané podielové dane, teda časť dane z príjmu fyzických osôb. "Po odpočítaní grantov a transferov na prenesený výkon štátnej správy predstavuje daň z príjmu fyzických osôb cca 66 percent z bežného rozpočtu mesta," potvrdzuje Jozef Petráš, hovorca mesta Martin. Jej nižší výber v dôsledku krízy preto znamená obrovský výpadok v príjmoch. "K 31. decembru 2010 je predpokladaný výpadok bežných príjmov približne dva milióny eur," spresňuje hovorkyňa Banskej Bystrice Monika Pastuchová.
Mesto Prešov postihuje dlh takmer v tej istej výške už za prvých šesť mesiacov tohto roku. "Ministerstvo financií poskytlo mestám a obciam v I. polroku účelovú dotáciu určenú na financovanie bežných výdavkov. Po jej zohľadnení je výpadok výnosu dane z príjmov pre naše mesto v sume 1 976 485 eur," dopĺňa vedúca finančného odboru mestského úradu Mária Nováková. Trenčín očakáva do konca roka výpadok v príjmoch tri až tri a pol milióna eur.
Teraz je už rozhodnuté
Príjem do kasy majú samosprávy aj z ďalších zdrojov -- miestnych daní a poplatkov, napríklad z dane z nehnuteľnosti, za psa, či z poplatkov za komunálny odpad. Ich zvýšenie však podľa obcí nemôže riešiť situáciu už teraz. Dôvodom je fakt, že všeobecné záväzné nariadenia, ktoré miestne dane a poplatky upravujú, sú už schválené na celé zdaňovacie obdobie. "Ak pristúpime k úprave sadzieb miestnych daní, prípadne podmienok oslobodenia, budú zapracované v novom nariadení na zdaňovacie obdobie roku 2011 a ovplyvnia príjmovú časť až v budúcom roku," hovorí prednosta Mestského úradu vo Zvolene Stanislav Jalakša.
Rovnako argumentujú aj ostatné oslovené mestá. "Prvé úsporné opatrenia sme prijali ešte v decembri 2008, keďže sme predpokladaný vývoj podielových daní pokladali za nadhodnotený," hovorí Petráš.
V hre sú voľby aj pomoc od štátu
K rastu miestnych daní a poplatkov teda môže dôjsť až od budúceho roka. "Napriek výpadkom nepredpokladáme, že pôjde o plošné zvyšovanie. Pôjde o citlivé rozhodnutia aj s ohľadom na blížiace sa komunálne voľby," pripomína výkonný podpredseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Turčány.
Problematický stav chcú preto riešiť čiastočne znížením výdavkov. "Týka sa to napríklad výdavkov na verejnú zeleň, správu a údržbu ciest a majetku mesta, dotácií pre mládežnícky šport, kultúru, ale aj nákladov na zamestnancov úradu," vymenúva Jalakša zo Zvolena. V Martine začali šetriť reduciou počtu zamestnancov, ale aj zrušením zahraničných pracovných ciest či plánovanej obnovy vozového parku. "Postupne, ako sa prehlboval výpadok na podielových daniach, obmedzili sme obnovu a rekonštrukcie komunikácií a chodníkov a pozastavili veľkú časť plánovaných investičných akcií," dodáva Petráš.
Košice sa zasa viac zamerali na neplatičov. "Pre zvýšenie príjmu sme prijali opatrenia na vyrubenie a vymáhanie daňových nedoplatkov, a to formou miestneho zisťovania, uplatňovania záložných práv a vymáhania nedoplatkov v exekučnom konaní," potvrdila hovorkyňa mestského úradu Katarína Jantošovičová.
Zvyšovanie miestnych daní a poplatkov však môže ovplyvniť aj fakt, aká pomoc príde od štátu. Vláda momentálne rozhoduje o ďalšej finančnej injekcii pre mestá a obce, keď jednu už dostali v prvej polovici tohto roka. "Ešte v roku 2010 očakávame ich dofinancovanie mimoriadnou dotáciou. Zároveň očakávame urýchlenú úhradu zákonných nárokov miest a obcí za záchranné a zabezpečovacie práce, ako aj pomoc štátu pri uhrádzaní časti nákladov za škody spôsobené povodňami na majetku miest a obcí," dodáva Petráš.