Veľa žien sa teší na to, že po Štedrej večeri sa končí obdobie hektického upratovania, nakupovania a tiež povinného prejedania sa.
Je totiž ťažké neochutnávať popri pečení, nejesť popri varení a nepribrať cez sviatky. Pohodu a kúzlo Vianoc môžeme však prežiť aj inak ako prejedaním sa. Pôžitok z dobrých jedál totiž nesúvisí s množstvo zjedeného jedla. Nenechajte sa preto zlákať v obchodoch na "lacnejšie“ megabalenia potravín. Pravdepodobne tým neušetríte, len zjete viac, veď sú sviatky.
Naše tipy: - nepečte viac, ako zje vaša rodina - koláčiky oslaďte o niečo menej ako zvyčajne - namiesto majonézy použite na zemiakový šalát jogurtovú zálievku - namiesto vianočného pečiva "zobkajte“ čerstvé alebo sušené ovocie - kapra nemusíte tento rok vypražiť -viac pite (bylinkový čaj, minerálku, ovocné šťavy) a nebudete mať takú chuť na sladkosti - obmedzte kalorický tvrdý alkohol a nahraďte ho vínom - namiesto chlebíčkov pripravujte návštevám chuťovky, môžu byť aj diétne - urobte si zaujímavý program, aby jedinou zábavou nebolo jedenie - choďte von a spaľujte kalórie Zdroj: HN |
"Rybu si môžeme namiesto nezdravého vyprážania pripraviť rôznymi zdravšími spôsobmi - môžeme ju grilovať, piecť, dusiť, variť a na dochutenie pridať bylinky,“ vysvetľuje Štefan Holečko z centra pre zníženie váhy. Nemusíme večerať ani tradičného kapra, ale dá sa nahradiť rôznymi sladkovodnými aj morskými rybami a živočíchmi.
Pečivo
"Najväčším problémom klasického vianočného pečiva je vysoký obsah tukov a cukrov,“ hovorí lekárka, odborníčka na chudnutie, Martina Šintálová z Interklinik VITAL. Preto treba menej sladiť a prípadne nahradiť cukor nekalorickým sladidlom. Pozor pri teplote nad 180 °C stráca sladidlo, kde je len aspartam, sladivosť. "Chuť na sladké uspokojujte skôr konzumáciou ovocia (s jogurtom alebo tvarohom), ale takisto s mierou,“ pripomína lekárka. "Tuky pridávajú veľkú energetickú hodnotu, preto pri príprave sladkostí namiesto maslového krému použite tvarohový alebo pudingový.“ Môžete tiež z klasického receptu ubrať tretinu tuku a nahradiť ho mliekom alebo nízkotučným jogurtom. Bielu múku tiež môžete celkom alebo aspoň čiastočne nahradiť celozrnnou, ktorá obsahuje aj minerály a vitamíny a dvakrát viac vlákniny.
Natierate plech na pečenie maslom? Olejom? Použite radšej fóliu alebo papier na pečenie.
Tri dni a dosť?
Majonézový šalát, perníčky, čokoládové, orieškové, karamelové či iné dobroty a takmer žiadny pohyb, pretože zmena polohy pri vysedávaní pred televízorom nie je ten pravý pohyb, vám určite pridajú pár kíl. U niektorých ľudí síce funguje, že keď sa prejedajú menej ako tri dni v roku a na Štefana sa už vracajú k zdravej životospráve, nemajú žiadne zdravotné ani váhové problémy, ale je to individuálne a treba mať tiež pevnú vôľu prestať maškrtiť v najlepšom.
Keď som sa svojich štíhlych známych pýtala, ako to robia, že v tieto dni nepriberajú, jedna múdra žena, ktorej strava má prívlastok BIO, mi jednoducho odpovedala: Nepečiem sladkosti. Stačí jeden zákusok na štedrý večer. To je vo väčšine slovenských rodín ťažko realizovateľné. Na druhej strane, prečo by naše Vianoce mali byť tučné, keď základ sviatočnej večere sú veľmi zdravé jedlá. Dokonca aj diabetikom a ľuďom, ktorí chcú schudnúť, lekári odporúčajú jesť ryby aj kapustu. Americkí vedci sa domnievajú, že unikátne nutričné zloženie rýb vplýva na obličky zlepšovaním schopnosti kontrolovať hladinu cukru v krvi. Problém je skôr v úprave.
Ak nechcete pribrať, stačí len normálne potraviny, ktoré jete, inak upraviť či skombinovať. Veď napríklad kapor vyprážaný v trojobale má dvakrát toľko kalórií ako pstruh na prírodný spôsob. Podobne kapustnica. Bez klobásy a smotany má len dve tretiny kalórií oproti tej s klobáskou. O tom, že majonéza tiež nie je práve diétna potravina a že na to, aby bol zemiakový šalát chutný, vôbec nie je nevyhnutná, asi vieme všetci.
Dá sa to aj inak. Jesť všetko, čo obyčajne, ale krotiť sa v množstve jedla. Pre niekoho je to ľahší postup. Obidva sú však určite jednoduchšie a aj zdravšie ako každoročné povianočné diéty. Ak sa pôjdete cez sviatky, keď máte zrejme viac voľného času, každý deň aj prejsť alebo si zacvičíte, nemusíte sa priberania vôbec báť.
Viete, že za minútu chôdze rýchlosťou 5 km za hodinu spálime 20 kJ, pri tanci spotrebujeme 30 kJ a rýchly pohyb na bežkách je energeticky najvýdatnejší, vydáme 40 kJ za minútu? Na spotrebovanie jedného lineckého kolieska potrebujeme približne 20 minút chôdze. Takže keď budeme dosť chodiť, môžeme aj maškrtiť bez výčitiek.
Ovocie opustí telo skôr
Je tiež neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Navyše je sladké, takže pri chuti maškrtiť môže nahradiť koláčiky a zákusky. "Jedzte viac bielkovín, napríklad sneh z bielok, vločky, tvaroh, biely jogurt, chudé mäso,“ odporúča Šintálová. Na zníženie energetickej hodnoty je vhodné pridávať do cukroviniek vločky, mrkvu, figy, jablká, banány, slivky, marhule a podobne. Takéto maškrty majú nižší glykemický index a navyše opustia naše telo skôr. Keď musíte viac hrýzť, nezjete naraz toľko jedla. Navyše ovocné dobroty sú plné vitamínov, ktoré v tomto období zimy a chrípky veľmi potrebujeme. Ovocie obsahuje aj veľa vody a pomáha telu pri očiste. Harvey a Marylin Diamondovci, autori úspešnej knihy Fit pre život zistili, že ovocie je pre nás najprospešnejšie, ak ho jeme samotné, ale aj v kombinácii s inými potravinami je určite zdravšie ako koláčiky plné tuku a cukru.
"Žiadne jedlo si cez sviatky nezakazujte,“ radí lekárka, "K optimálnej hmotnosti sa dá totiž dopracovať len vďaka pohode. Držte sa však aj pri štedrovečernej večeri zásady: Jedz len polovicu. Pomaly a s pôžitkom.“
Prečítajte si aj: |
Sviatky bez stresu a priberania Vianočné sviatky veľmi často prinášajú nielen pohodu a dobrú náladu, ale aj stres, zažívacie problémy, prejedanie sa a v konečnom dôsledku januárové diéty. Dobré jedlo k sviatkom patrí, ale nemalo by ho byť viac, ako znesieme. V súčasnosti sa totiž často stáva, že namiesto rodinnej pohody trávime čas v zdravotníckych zariadeniach so žlčníkovým záchvatom a rôznymi tráviacimi ťažkosťami. |
VIANOČNÉ DIÉTNE RECEPTY Diétny zemiakový šalát V šupke uvarené zemiaky po vychladnutí ošúpete a nakrájate na kolieska alebo kocky. Pridáte nakrájanú uvarenú mrkvu, hrášok, zavárané uhorky a jednu čerstvú cibuľu. Všetko premiešate a ochutíte soľou a mletým čiernym |